Spoločnosť Regióny Domáce Žilina Top

V základnej škole vo Vrútkach vyčíňal bývalý žiak. Lučanský priblížil, ako sa tragédia stala

Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

BRATISLAVA (TASR/Redakcia) – Policajti zastrelili muža, ktorý mal napadnúť pracovníkov základnej školy (ZŠ) vo Vrútkach. Muž po zásahu polície zomrel. Na miesto smeruje posttraumatický tím aj policajný prezident Milan Lučanský. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

 

Aktualizované 20:00 o stanovisko premiéra a primátora Vrútok

Aktualizované 15:35 o stanovisko UNM

Aktualizované 15:00 o stanovisko Eriky Jurinovej

Aktualizované 13:30 o stanovisko policajného prezidenta a primátora mesta

Podľa aktualizovaných informácií zomreli dvaja ľudia. Päť osôb je zranených, sú medzi nim aj deti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová. Tá pre Glob.sk povedala, že v súčasnosti ešte prebieha zásah záchranných zložiek, ktoré postupne zranených prevážajú do nemocnice v Martine. Ako Krčová následne informovala, “troch dospelých a dieťa po ošetrení transportovala do martinskej nemocnice záchranná zdravotná služba. Išlo o ženu s otvorenou ranou na hrudníku, dvoch mužov s poranením dolných končatín, dieťa malo poranený hrudník.” Druhé dieťa previezli do nemocnice hasiči, pričom malo poranenie krku. Išlo o maloleté deti. “Všetci zranení boli počas prevozu do nemocnice pri vedomí a v stabilizovanom stave,” deklaruje Krčová. V súčasnosti sa záchranári na miesto činu vrátili, aby ošetrili niekoľko osôb, ktoré majú akútnu stresovú reakciu.

Univerzitná nemocnica redakciu Glob.sk informovala, že učiteľka, ktorú prijali s vážnymi bodnými ranami, je hospitalizovaná na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny nemocnice. Dvaja zasahujúci príslušníci policajného zboru sú s ľahšími poraneniami hospitalizovaní na Traumatologickom oddelení UNM. “V nemocnici sme zároveň hospitalizovali 2 deti s bodnými poraneniami. Dievčatko je prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti Kliniky detí a dorastu UNM a chlapec je s vážnymi zraneniami hospitalizovaný na Klinike detskej anesteziológie a intenzívnej medicíny UNM,” informovala hovorkyňa UNM Katarína Kapustová.

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Zranení z útoku v škole vo Vrútkach sú zatiaľ mimo ohrozenia života, jedného policajta práve operujú. Vo štvrtok o tom informoval minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý navštívil martinskú nemocnicu. „Momentálne prebiehajú medicínske zákroky u pani zástupkyne (školy-pozn. TASR), ktorá bola zranená a dvoch detí, všetci sú mimo ohrozenia života,“ uviedol minister. Mikulec doplnil, že zatiaľ čo jedného policajta, ktorý bol pri zákroku zranený, operujú, tak s druhým sa už rozprával na nemocničnej izbe.

Pripustil však, že ho možno budú tiež operovať. „Je to profesionál, príslušník obvodného oddelenia Martin-východ a vykonával služobný zákrok tak, ako bol vycvičený. Ja som videl ten zákrok na kamerovom systéme a musím povedať, že naozaj išlo o priame ohrozenie života toho policajta,“ uviedol Mikulec. Minister dodal, že podľa toho čo videl, útočník ohrozoval oboch policajtov. „Zákrok bol naozaj opodstatnený a myslím, že bol vykonaný tak, ako povedal aj policajný prezident, v súlade s taktikou, na ktorú sú policajti pripravovaní,“ poznamenal.

Polícia na sociálnej sieti ubezpečuje, že situáciu majú pod kontrolou. Portál tvnoviny.sk informoval, že páchateľ mal dobodať riaditeľku školy a jej zástupcu, ktorý mal zraneniam podľahnúť. Motív incidentu zatiaľ nie je známy. Podľa Televízie JOJ však mladý páchateľ mal vstúpiť do priestorov školy a začať tam útočiť na deti. Tie sa mal snažiť ochrániť zástupca riaditeľky, ktoré sa to malo stať osudným. Na miesto boli aj privolené hliadky, ktoré následne páchateľa identifikovali a situáciu dostali pod kontrolu.

Blázni medzi nami žijú, tvrdí Matovič

Na miesto činu cestuje už aj minister školstva Branislav Gröhling a Roman Mikulec, do Vrútok cestujú spolu. “Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým a skoré uzdravenie zraneným a dotknutým osobám,” napísalo ministerstvo školstva na sociálnej sieti. Samotný minister Gröhling uviedol, že práve škola by mala byť miestom, kde vládne bezpečie. “Akékoľvek formy násilia sú neprípustné. V najbližších dňoch budem so zriaďovateľmi diskutovať aj o tejto téme, keďže bezpečnosť našich detí a učiteľov je to najdôležitejšie,” uviedol na sociálnej sieti. Roman Mikulec informoval, že spolu s ním a ministrom školstva cestuje na miesto aj predseda parlamentu Boris Kollár. Ten informoval, že odsudzuje násilný čin, ktorý sa stal na základnej škole vo Vrútkach, ktorý si vyžiadal obete na životoch a zranených, medzi ktorými sú aj deti. Incident sa stal na Spojenej škole na Ulici M. R. Štefánika. Tá sa skladá z materskej školy, základnej školy a v minulosti sa k nim pripojilo aj Gymnázium Jozefa Cígera Hronského.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) vyjadril pozostalým tragédie vo Vrútkach úprimnú sústrasť. Uviedol to vo štvrtok na stretnutí Vyšehradskej štvorky v českých Ledniciach. „Blázni medzi nami žijú a takýmto situáciám nedokážeme zabrániť, ale minister vnútra letí na miesto činu a pevne verím, že potom nás bude informovať podrobnejšie,“ dodal Matovič. Následne vyjadril hold zástupcovi riaditeľky Jaroslavovi Budzovi a vyjadril česť jeho pamiatke. Okrem iného išlo o učiteľa matematiky a chémie. “HRDINU a obyčajného človeka – skvelého učiteľa Jaroslava Budza, ktorý dnes obetoval vlastný život, aby zachránil životy iných, oficiálne navrhnem pani prezidentke na udelenie štátneho vyznamenania In Memoriam,” napísal následne.

Zdroj: FB / Igor Matovic

K útoku sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. “Cítim obrovský smútok a žiaľ nad tragédiou vo Vrútkach. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine obete útoku a podporu všetkým zraneným deťom, učiteľkám a policajtom,” napísala na sociálnej sieti. Ako uviedla, telefonovala s ministrom Mikulcom, ktorý prezidentku ubezpečil, že policajti majú situáciu pod kontrolou. “Všetkým učiteľkám, učiteľom, policajtom, deťom a ich rodičom, ktorí zažili ťažké chvíle strachu, chcem vyjadriť podporu. Myslím na vás. Nech je v tejto chvíli naša solidarita s vami aj prejavom odmietnutia násilia v akejkoľvek podobe,” uzavrela.

Sústrasť pozostalým obetí tragédie vo Vrútkach vyjadrili na sociálnej sieti aj podpredsedovia Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) a Peter Pellegrini (Smer-SD). “So zatajeným dychom som si prečítal, čo sa práve stalo vo Vrútkach. Je to veľká tragédia,” komentoval Šeliga. Dúfa, že počet obetí sa nezvýši. “Myslím na obete a ich pozostalých, ako aj na zranených, ktorí sú v opatere lekárov v martinskej nemocnici,” dodal. Úprimnú sústrasť a žiaľ nad tragédiou vyjadril aj podpredseda NR SR Peter Pellegrini. “Som v duchu s rodinami obetí útoku vo Vrútkach aj so všetkými učiteľmi, ktorí poctivo napĺňajú svoje náročné a záslužné poslanie a musia byť šokovaní skutkom, za ktorý ich kolega zaplatil životom. Rovnako tak som v duchu aj so všetkými rodičmi, ktorí každé ráno vyprevádzajú svoje dieťa do školy a veria, že sa im zdravé vrátia domov,” uviedol Pellegrini na sociálnej sieti.

Jurinová čin odsúdila

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová odsudzuje brutálny čin, ktorý sa odohral vo štvrtok v Spojenej škole vo Vrútkach. Zároveň vyjadrila ľútosť a zármutok nad tragédiou, pri ktorej prišiel o život zástupca školy. “Je to veľká tragédia pre mesto, školu, ale aj celú okolitú spoločnosť. O to viac, že útok sa stal v škole a jeho svedkami boli aj žiaci. Chcela by som vyjadriť úprimnú sústrasť príbuzným a blízkym obete. Želám si, aby sa zranení čím skôr zotavili ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. Zatiaľ nie je známa príčina útoku, no dôrazne odmietam akékoľvek formy násilia,” uviedla Jurinová na sociálnej sieti.

Škola bude v piatok zatvorená

Polícia na sociálnej sieti informovala, že páchateľom bol 22-ročný Martinčan, ktorý je jednou z obetí. Okrem neho o život prišla aj ďalšia dospelá osoba, podľa medializovaných informácií má ísť o zástupcu riaditeľky školy. Medzi zranenými sú dve dospelé osoby a dve deti. Útočníkom na Spojenej škole vo Vrútkach bol jej bývalý žiak. Uviedol to primátor Vrútok Branislav Zacharides. Podľa neho však nešlo o problémového žiaka. “Škola podľa slov riaditeľky nevie spojiť tento incident s nejakou udalosťou z minulosti ako nejaký revanš alebo niečo také. Na toto odpovedia pravdepodobne vyšetrovatelia,” povedal Zacharides.

Podľa primátora neznámy útočník vtrhol do školy, rozbil dvere. “Sám si prerazil cestu a vrazil pravdepodobne do prvej možnej triedy. Prišiel s nožom. Okamžite sa mu zamestnanci školy snažili brániť v tom, aby spôsobil zranenia. Žiaľ, zranenia spôsobil a jeden zo zamestnancov, konkrétne zástupca, týmto zraneniam podľahol. Je to hrozná udalosť. Treba len dúfať, že sa z toho rýchlo otrasieme a že sa nič také už nikdy nebude opakovať,” uviedol primátor. Pri incidente na škole vo Vrútkach zomreli dvaja ľudia. Päť osôb je zranených, medzi nimi aj deti. Vrútocká Spojená škola, na ktorej sa vo štvrtok dopoludnia odohral smrteľný útok, zostane v piatok (12. 6.) zatvorená. Informoval o tom primátor Branislav Zacharides. “S riaditeľkou sme dohodnutí, že vyhlási riaditeľské voľno. Zajtra teda bude škola určite zatvorená. Začiatkom budúceho týždňa si spoločne sadneme, prejdeme si všetky záležitosti a rozhodneme, ako dlho ešte necháme školu zatvorenú,” priblížil primátor s tým, že školu navštevuje viac ako 200 detí.

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Kamerový záznam zo štvrtkového tragického incidentu v Spojenej škole vo Vrútkach neexistuje. Škola totiž vnútri nemá kamery. Na tlačovom brífingu v Martine to povedal primátor Vrútok Branislav Zacharides. Podľa primátora má škola štandardné bezpečnostné opatrenia. Funguje v nej aj vrátnica. “Budeme sa však zaoberať aj tým, ako ešte sprísniť a zvýšiť bezpečnosť našich detí, lebo to je to najdôležitejšie,” zdôraznil.

Otázkou bezpečnosti na školách sa bude zaoberať aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Väčší dôraz podľa nej treba klásť aj na prevenciu – napríklad nájsť programy, ktoré budú odrádzať deti od násilia. “Mysleli sme si, že keď sa to udialo niekde v Amerike, nás sa to netýka. Zo dňa na deň a z hodiny na hodinu sme zistili, že sa to môže bežne stať aj u nás,” povedala.

Išlo o bývalého žiaka s možnými psychickými problémami, povedal Lučanský

Útočník na škole vo Vrútkach mal konať sám, počas služobného zákroku sa zranili aj policajti z odrazených guliek. Sú ošetrovaní a mimo ohrozenia života. Na mieste činu vo Vrútkach to uviedol prezident Policajného zboru Milan Lučanský „Podľa tej informácie, ktorú mám, tak sa niektoré guľky odrazili. Treba brať do úvahy, že sú to veľmi špecifické situácie. Na toto sú policajti cvičení,“ uviedol Lučanský. Zranení policajti sú podľa jeho informácií na ošetrení a mimo ohrozenia života. Podľa prvotných informácií mal útočník byť sám. V prípade, že nebol, sú na mieste prítomné naďalej pripravené policajné zložky.

Bývalý žiak školy, ktorý mal mať psychické problémy, mal vojsť najprv do školy kde rozbil sklenenú výplň. Následne mu bol podľa Lučanského kladený odpor zo strany zástupcu riaditeľa školy, ktorého potom útočník smrteľne zranil. „Následne vbehol do najbližšej triedy, ktorú mal po pravej ruke, a tam napadol učiteľku a dve deti,“ doplnil Lučanský. Útočníka prenasledoval z miesta činu školník, ktorý sa ho pokúsil zadržať napriek tomu, že bol sám zranený. Útočníka následne zastrelila polícia.

Policajný prezident avizoval, že sa dali stiahnuť z okolia kamerové záznamy a polícia vyťažuje svedkov, ktorých následne vypočuje. Na mieste sú zástupcovia prokuratúry, miestneho krajského riaditeľstva Policajného zboru, policajti z Národnej kriminálnej agentúry, ako aj príslušníci Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Policajti z inšpekcie budú skúmať služobný zákrok, tak ako im to káže zákon. Lučanský zákrok policajtov ocenil s tým, že je rád, že nedošlo k ďalším stratám na životoch. Podľa jeho názoru je páchateľom v takomto psychickom stave už pri úteku všetko jedno a následne sa stávajú väčšie tragédie. „Chvalabohu, že boli policajti prítomní,“ uzavrel Lučanský.

Zranení sú chlapec a dievča, informuje Falck

Katarína Načiniaková zo spoločnosti Falck informovala, že dnes dopoludnia došlo k útoku, pri ktorom zomrel jeden z pracovníkov školy. “Posádka RLP sa snažila muža oživiť, žiaľ, neúspešne. Vážne zranenia utrpela aj ďalšia pracovníčka školy a aj dve maloleté osoby (chlapec a dievča). Všetci traja boli transportovaní do martinskej nemocnice. Pri zásahu utrpel útočník zranenia nezlúčiteľné so životom a dvaja muži mali ľahšie poranenia,” informuje na sociálnej sieti. Podľa medializovaných informácií majú byť zranení aj policajti.

Zdroj: FB / Falck press
Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

*Správu budeme aktualizovať.