Regióny Žilina Top

AKTUÁLNE Študentka Judita (16), obvinená z vraždy kamaráta, zostáva za mrežami. Za jej slobodu ponúkli poriadny balík

Polícia z vraždy obvinila Juditu. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Hrozivý prípad, ktorý otriasol Žilinou, pokračuje. Mladistvé dievča, ktoré je obvinené z vraždy svojho kamaráta Tomáša (16), zostáva za mrežami. Rozhodol dnes o tom Krajský súd v Žiline. Podrobnosti z prípadu nie sú známe, pojednávanie bolo neverejné a polícia už nechce o prípade viac informovať. Otec Judity však údajne za slobodu dcéry ponúkol pekný balík peňazí. 

 

Prípad zo sídliska Vlčince v Žiline vystrašil celé Slovensko. Len 16-ročný chlapec bol zrejme napadnutý svojou kamarátkou. Tá ho mala dobodať nožom a počas samotného incidentu mala byť zranená aj ona sama. Spočiatku to pritom vyzeralo, že mladá dvojica kamarátov bola napadnutá treťou osobou. Polícia však túto verziu vylúčila a zo zločinu vraždy obvinila mladistvú Juditu. “V súvislosti s usmrtením 16 ročného chlapca vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline obvinil 16 ročnú mladistvú z obzvlašť závažného zločinu vraždy. Obvinená bola pri udalosti zranená. Vyšetrovateľ spracuje na obvinenú mladistvú podnet na návrh na jej vzatie do väzby,” informovala pred dvoma týždňami polícia.

Za mrežami zostane

Spočiatku sa pritom na verejnosti hovorilo o tom, že dvojicu kamarátov napadol odpočtár energie. Aspoň to tvrdila dievčina, ktorá skončila s hlbokými reznými ranami. Jej kamarát však incident neprežil.

Polícia počas vyšetrovania vylúčila prítomnosť tretej osoby. Neskôr mali v byte dievčaťa pod jej oblečením nájsť vražednú zbraň, teda nôž. Podľa portálu nastope.sk sa v Juditinej detskej izbe v komode mal nájsť kuchynský nôž s čiernou rukoväťou s čepeľou s dĺžkou 185 mm. To, že ide o vražednú zbraň, majú potvrdzovať krvavé stopy na ňom. Z výsledkov DNA bolo údajne preukázané, že krv na noži je Judity a Tomáša.

Prvostupňový súd poslal mladistvú za mreže, udelil jej útekovú aj preventívnu väzbu. Krajský súd sa dnes s týmto rozhodnutím nestotožnil, nevidel dôvody na útekovú väzbu. Rozhodnutie prvostupňového súdu preto zrušil a mladistvej udelil len preventívnu väzbu. Judita tak zostáva za mrežami. “Krajský súd v Žiline na neverejnom zasadnutí rozhodol o sťažnosti mladistvej obvinenej proti uzneseniu o vzatí do väzby. Krajský súd zrušil sťažnosťou napadnuté uznesenie, pretože sa nestotožnil s dôvodmi útekovej väzby. Obvinená mladistvá bola vzatá do väzby z dôvodov preventívnej väzby,” informovala hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Lenka Belavá.

Falošné indície políciu nezamotali

Informácie o napadnutí odpočtárom mala polícii povedať samotná Judita. Tvrdila, že ju mal muž v červených montérkach sledovať už zo zastávky a dostať sa do domu. Následne mal zazvoniť na byt, kde bola Judita aj s Tomášom. Juditu sa mal pokúsiť znásilniť a Tomáš ju mal brániť.

Novinárom takto pretlmočil informácie sused, ktorý mal o tejto verzii údajne počuť hovoriť policajta. Verzia o odpočtárovi sa rozšírila rýchlosťou blesku. Verejnosť však zaujalo, že polícia po mužovi nevyhlásila pátranie. O pár dní sa zistilo prečo. Polícia z vraždy obvinila mladistvú Juditu.

Tá však hovorí o svojej nevine. Nový Čas zistil, že Judita najskôr pred políciou mlčala. Neskôr však hovorila o nedorozumení. „To, čo sa stalo, je jedno veľké nedorozumenie, neviem, ako k tomu došlo. Tomáš bol môj najlepší kamarát a je mi to všetko neskutočne ľúto,” tvrdila údajne vyšetrovateľovi. Zároveň vraj pred súdom, ktorý ju poslal za mreže povedala, že nemá skúsenosti s alkoholom ani s drogami. Testy na bežné drogy však vraj u nej neboli pozitívne.

Prekvapivý nález otca Judity môže všetko zmeniť

Podľa informácii portátu Nastope.sk našiel otec obvinenej v byte, kde sa stala vražda, ďalší nôž. Ten zabezpečili kriminalisti ako ďalší dôkaz. Otec obvinenej zároveň podľa portálu ponúkol ako záruku až 30-tisíc eur. Sudca však ponechal Juditu za mrežami.

Portál zároveň z prostredia vyšetrovania zistil, že obhajca obvinenej Rastislav Otruba pred vyšetrovateľmi spochybňoval ich obhliadku miesta činu. Do karát mu hrá najmä nájdenie druhého noža. Spochybňuje tiež, že by mladistvá Judita mohla byť dostatočne silná na to, aby dobodala človeka.

Poukazoval na to, že Judita je dievča vo veku 16-rokov, štíhlej postavy a vzhľadom na jej telesnú schránku nie je možné, aby bola schopná viesť útok tak intenzívne a s takou razanciou, ako je to uvedené v predbežnej pitevnej správe. Spôsob, akým bol útok vedený, rozsah poranení, ich počet i intenzita podľa obhajcu nasvedčujú tomu, že útok mohla viesť iba viac fyzicky disponovaná osoba.