Regióny Žilina Námestovo Top

SAMÉ BITKY A NÁSILIE Policajti žiadajú tvrdé pravidlá: Podnikatelia sa bránia, podmienky sú likvidačné!

Nočný život v Námestove stopli.
Nočný život v Námestove stopli. Zdroj: Zregionu.sk/Simona Parížeková

NÁMESTOVO – Náčelník mestskej polície v Námestove predložil návrh na schválenie dodatku, ktorým by ukončil nočný život v meste a podniky by sa museli zavierať už o 01:00 hodine ráno. Dúfa, že vďaka takejto zmene dôjde k rapídnemu zníženiu nočných bitiek a násilností, ktoré policajti zaznamenali práve v okolí spomínaných podnikov. Majitelia barov sa však bránia. Podmienky, ktoré návrhom nastavia, sú likvidačné a budú musieť zatvoriť a prepustiť desiatky zamestnancov. Žiadajú preto kompromis. Na mestskom zastupiteľstve padol v stredu v noci definitívny verdikt!

 

Primárnou témou mestského zastupiteľstva mesta Námestovo bol nočný život podnikov. Doteraz mohli byť prevádzky, ktoré podávajú alkoholické nápoje a organizujú hudobné koncerty, diskotéky či tanečné zábavy v zóne B, otvorené cez víkendy až do 4 hodiny ráno. Náčelník mestskej polície Miroslav Hajdučik však požaduje veľkú zmenu, aby sa čas otváracích hodín týchto podnikov skrátil, a to na 01:00 hodinu ráno. Hlavným dôvodom, prečo policajti pristúpili k takémuto radikálnemu kroku, sú bitky a násilie, ktoré každý víkend evidujú v lokalite miestnych podnikov. “Každý mesiac je tam niekoľko bitiek, kde sú ublíženie na zdraví. Ťažké ublíženia na zdraví a len sa to stupňuje,” poznamenal Hajdučik. Ako potvrdil pre zregionu.sk policajti za posledný mesiac evidovali bitky takmer každý víkend “14.5 tam boli tri bitky, 1.5, 8.5, 18.6, 28.5 a každý víkend.” Poslednú roztržku pritom policajti zaznamenali len minulú sobotu 18.6, kedy okoloidúca partia z ničoho nič zaútočila na postávajúceho muža, ktorý sa rozprával so svojimi známymi.

Podľa náčelníka mestskej polície sa to nezaobišlo bez zranení. “Bolo tam veľmi ťažké ublíženie na zdraví. Vlastne zlomenina lebky a osoba skončila na JISke.” Zároveň na mestskom zastupiteľstve dodal, “čo bude treba ak vás toto nepresvedčí? Už iba mŕtvoly.” 

Ďalšiu bitku, ktorú náčelník mestskej polície na zastupiteľstve premietal, bola bitka dvoch mužov. Jeden z aktérov chytil muža za tričko a začal ho udierať, kým sa mu nevytrhol a neušiel. Následne sa otočil, aby uštedril ranu ďalšiemu, ktorý stál hneď za ním. Ten na následky úderu spadol na zem, kde ostal ležať.

Situácia na Oravskej priehrade, kde je situovaná väčšina zábavných podnikov je podľa náčelníka mestskej polície skutočne vážna. Dokonca aj samotní policajti sa boja vykonávať kontroly v podnikoch. “Taká akcia v takom podniku, kde máte 200 až 400 ľudí a majú prísť dvaja policajti, tak nás ubijú vreckovkami tí ľudia. Je to masaker. Kvantum ľudí, každý pokrikuje, hluk, to by ste museli zažiť. Kto nezažije, tak neuverí. Takže ako dvaja mestskí policajti, aby mali ísť robiť kontrolu dnu do podniku? Prepáčte, ja ich tam nepošlem kvôli ich ochrane zdravia a života,” poznamenal Miroslav Hajdučik.

Jediným riešením tak vidí obmedziť čas prevádzky. “Jedna hodina je hraničná. Tu sú všetky výstupy. Ja mám tu výstupy vlastne aj z posledného mesiaca. Všetko od jednej do piatej rána sú bitky, násilie a tak ďalej. To nie je vycucané z prsta, to sú štatistiky,” poznamenal pre zregionu.sk.

Podnikatelia však navrhujú iné riešenia, tieto pravidlá sú likvidačné

Podnikatelia sa však bránia. Hoci si uvedomujú vážnosť situácie, navrhujú ju riešiť iným spôsobom a nie len ju presunúť do inej časti Námestova. “Tí mladí ľudia pôjdu kdekoľvek. Do Zákamenného napríklad do Kuvajtu. Tí ľudia niekde pôjdu,” poznamenal Tomáš Dibdiak majiteľ firmy Premium catering a podpredseda občianskeho združenia podnikateľov Oravská priehrada.eu. Ako ďalej dodal, “poviem vám presne, kde sa tí mladí ľudia rozbehnú. Aj my sme sa tam rozbehli, keď sme boli mladí a začali sme trošičku experimentovať s alkoholom a cigaretami. Hore na záhradky. Tam sme sa rozbehli do lesíka. Vám sa problém neskončí.”

Problém s nastavením otváracieho času do jednej hodiny ráno vidí aj Michal Bugan, majiteľ prevádzky Jeans Pub, ktorý poznamenal, že to,” či vyrieši zatvorenie do jednej rána, to je veľmi diskutabilná otázka, nakoľko tá koncentrácia ľudí o jednej ráno z tých prevádzok bude veľmi, ale že veľmi veľká. Keď každé ráno z každej prevádzky vypustíme 200-300 ľudí, je tam dajme tomu sedem prevádzok alebo šesť, ktorých funguje na takomto štýle, koľko tých ľudí bude? Sme naučení nejak s nimi urobiť poriadok?”

Nočný život v Námestove stopli.
Nočný život v Námestove stopli. Zdroj: Zregionu.sk/Simona Parížeková

Podľa členov občianskeho združenia Oravská priehrada.eu sú podmienky, ktoré chcú týmto návrhom nastoliť pre podniky likvidačné a mnohé budú musieť svoje prevádzky zatvoriť. “Ľudia tam investovali svoje peniaze. Tie peniaze si požičali, a to nie sú len majitelia budov ale aj prevádzkovatelia. Tí, ktorí tam jednoducho dneska fungujú. Garantujem vám, že ani jeden z nich za posledné tri roky nevykázal žiaden zisk alebo úplne minimálny. 90% z vás sa asi zadlžilo. Nerozhodujete o tom, či sa budú mladí baviť, či odstránime nejaké takéto problémy, ale rozhodujete o osude tých ľudí,” priblížil Tomáš Dibdiak.

Michal Bugan zastupiteľstvu navrhol, aby sa situácia začala riešiť a ponúkol im aj súčinnosť občianskeho združenia. “Zo strany podnikateľov je vždy cesta na to, aby sme sa vedeli nejako dohodnúť a nastaviť tie pravidlá. Lebo my tie pravidlá takisto chceme.” Zastupiteľstvo požiadali o čas, za ktorý budú môcť urobiť zmeny a pokúsiť sa zredukovať počet výtržností. “Dajte nám priestor na to, aby sme to vedeli napraviť, aby sme to vedeli skúsiť. Sme otvorení týmto veciam,” poznamenal Michal Bugan s tým, že ponúkol možnosti. “Chceme posilniť SBS službu, chceme proste doplniť kamerové záznamy, SBS službu k našim mestským policajtom.” Tento návrh však náčelník mestskej polície okamžite zavrhol. “Nie je mysliteľné ani zákonne možné, aby túto úlohu prevzali SBS-ky. SBS-kar sa nemôže pohybovať na verejnom priestranstve a robiť poriadok. V podnikoch je to OK.”

Nočný život v Námestove stopli.
Nočný život v Námestove stopli. Zdroj: Zregionu.sk/Simona Parížeková

Návrh, o ktorom na mestskom zastupiteľstve rokovali, bol podľa slov Michala Bugana likvidačný. “Vy nás nejdete obmedziť, vy nás chcete zlikvidovať. Vy sami dobre viete, že keď do tej jednej nás zavriete, tí ľudia už potom neprídu. Tým pádom, keď neprídu, naše vstupy a výstupy budú úplne niekde inde ako sú teraz. 90% prevádzok bude musieť zatvoriť.” Zatvorenie týchto prevádzok bude mať za následok aj masívne prepúšťanie ľudí. Ako Michal Bugan totiž dodal, “na nábreží pracuje skoro 200 ľudí. Z toho 120- 130, ktorí pracujú na trvalý pracovný pomer, ktorí majú rodiny, ktorí majú hypotéky, ktorí majú splátky. Ja sám mám takisto úvery a hypotéky, aby som vedel prežiť túto koronovú dobu, ktorá teraz prišla. Osem mesiacov v roku sme boli zavretí. Štyri mesiace nás otvorili a bohužiaľ hudobnú produkciu alebo diktotekársku činnosť otvárali ako poslednú. Čiže z tých štyroch mesiacov sme fungovali možno dva mesiace.” O predmetnom návrhu sa na konci dňa hlasovalo.

Ako skončilo hlasovanie?

Predmetný návrh o úprave otváracích hodín podnikov sa na konci rokovania schválil. Tento návrh bol poslancom predložený už tretíkrát. Dvakrát návrh totiž zamietli. No v stredu 23.6 2022 mu dali zelenú. Za návrh uznesenia k bodu číslo osem bolo až 8 poslancov. Dvaja boli proti a jedna poslankyňa sa hlasovanie zdržala. Návrh tak prešiel mestským zastupiteľstvom a podniky budú musieť čoskoro začať zavierať svoje prevádzky počas víkendov už o 1:00 ráno. Po schválení tohto návrhu dodatku sa mestské zastupiteľstvo presunulo. Podnikatelia po rozhodnutí poznamenali, že situáciu len tak nenechajú a budú to aj naďalej riešiť. “My už máme veci pripravené na Protimonoplný úrad SR a na prokuratúru u právnika. Už to máme spísané. Čakali sme len ako rozhodnú, takže podáme takýto návrh. Pretože my sme na periférii mesta. V podnikoch žiadne problémy nie sú, žiadne zásahy nie sú,” poznamenala pre zregionu.sk Monika Ferletjaková majiteľka prevádzky Impéria-M.