Regióny Žilina

Bude generálny štrajk? Odborári zatiaľ začnú organizovať len protestné akcie

Vyhlásia odborári generálny štrajk? ZDROJ: TASR

ŽILINA – Odborový zväz KOVO začne organizovať v súvislosti s aktuálnou sociálno-ekonomickou situáciou mítingy a protestné akcie v regiónoch. V prípade ich neúspechu nevylučuje vyhlásenie generálneho štrajku v máji. Na brífingu to dnes v Žiline oznámil predseda Rady Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.
      

 

Nátlakové akcie voči vláde SR podľa neho schválila Rada Odborového zväzu KOVO. “Verím, že spolu so Združením miest a obcí Slovenska, dôchodcami, zdravotnými sestrami a ďalšími zväzmi dokážeme pripraviť aktivity, ktoré bude vláda rešpektovať. A keď nie, sme pripravení ísť do generálneho štrajku. Najprv hodinového, potom možno celodenného,” povedal predseda Rady Odborového zväzu KOVO.

Protestné zhromaždenia v regiónoch sa začnú zhruba o tri týždne. “Ideme rozdávať plagáty medzi ľudí, robiť stretnutia, informovať ich a najmä s nimi komunikovať. Presviedčať ich, aby zastavili tento stav. A dali jasne najavo, že vláda musí počúvať hlas občianskej spoločnosti. Ak nebude, tak v akciách budeme pokračovať,” zdôraznil Machyna.

Prezident Konfederácie odborových zväzov  Marián Magdoško doplnil, že odborári sa budú rozoberať celospoločenskou situáciou aj na sneme Konfederácie odborových zväzov 30. marca. “Budeme informovať o výsledkoch rokovaní, o aktivitách Odborového zväzu školstva aj Odborového zväzu KOVO. Samozrejme, že budeme diskutovať o tom, či sa pridajú ostatné zväzy Konfederácie odborových zväzov,” podotkol.

Podľa predsedu Rady Odborového zväzu KOVO vláda zobrala výšku minimálnej mzdy, zmrazila minimálne mzdové nároky, zmrazila príplatky, zrušila strop dôchodku. “A ďalšie veci, ktoré zhoršujú sociálno-ekonomickú situáciu. Nemala by brať sociálne istoty, ale zlepšovať ich. A dbať na to, aby aj najobyčajnejší ľudia, ktorí majú najnižší príjem alebo pracujú, neboli chudobní. Ale mali istotu a verili, že sa veci zmenia,” skonštatoval Machyna.