Regióny Žilina Liptovský Mikuláš Top

ĎALŠÍ MEDVEĎ, ktorý sa potuluje po uliciach! Ľudia sa BOJA: Ktorým miestam sa treba vyhýbať?

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

VÝCHODNÁ – Výskyt medveďa v blízkosti ľudí a ich obydlí nie je v posledných mesiacoch u nás raritou. Niekde sa už človek bojí vyjsť von. Na medveďa, ktorý sa tiež prechádza kade – tade upozornila ďalšia obec.

 

Len nedávno sme vás informovali o medveďovi, ktorý si to uháňal po obci Trstené a vystrašil miestnych obyvateľov. Pred výskytom dokonca varovalo aj miestne zastupiteľstvo. “Vzhľadom na to, že v našej obci bol spozorovaný medveď hnedý, upozorňujeme Vás na zvýšenú opatrnosť pri pohybe v obci predovšetkým v raných a večerných hodinách. Jeho pohyb bol nahlásený Zásahovému tímu pre medveďa hnedého,” poznamenali na webe.


NEUVERITEĽNÉ VIDEO! MEDVEĎ si to uháňal krížom cez TÚTO obec: Ľudia, buďte ostražití 


Tentokrát na výskyt medveďa upozorňuje ďalšia obec v okrese Liptovský Mikuláš v Žilinskom kraji. Konkrétne ide o obec Východná, kde mali medveďa spozorovať v nočných hodinách ako sa prechádza po Kokavskej ulici. “Upozorňujeme vás, že vo večerných hodinách sa po uliciach v našej obci pohybuje medveď. V prípade jeho videnia kontaktujte zásahový tím,” poznamenala obec na sociálnej sieti.

Upozornenie na medveďa okamžite spustilo v obci rozruch. “Ľudia sa boja, nevedia, ktorým miestam sa majú vyhýbať, aj deti chodia do školy, aj zo školy samé… bojíme sa, aby nenatrafili na medveďa,” poznamenala Iveta. Na výskyt medveďa upozornila aj Danka. “Manželovi vbehla medvedica s malým pred auto ráno o 6:15.”

Medveď sa objavil aj vo Svite

Aj mesto pod Tatrami, v okrese Poprad, len pred nedávnom zverejnilo varovanie na svojej webovej stránke pred pohybujúcim sa medveďom. Vo Svite sa táto situácia nestala prvýkrát. Medvede totiž láka bioodpad zo záhrad, ktorý ľudia často vyhadzujú do prírody. V závere uplynulého týždňa bol totiž hlásený výskyt medveďa v lokalite za mostom do Lopušnej doliny, ktorý sa kŕmil zvyškami zo záhrad. Uvádza to samospráva na webovej stránke s tým, že je mimoriadne dôležité predchádzať vytvoreniu návyku medveďov získavať ľahko dostupnú potravu v blízkosti ľudských obydlí.

“Výskyt medveďa bol zásahovému tímu nahlásený vo štvrtok (22. 9.) v noci. Počas výjazdu ho odplašili mimo intravilánu mesta. Medveď sa prikrmoval na mieste, kde je vyhodený bioodpad – ovocie a zelenina zo záhrad,” uvádza mesto.

Samospráva upozorňuje, že takéto skládky ľahko dostupnej potravy lákajú medveďa do obytných zón. V tejto súvislosti žiada občanov, aby bioodpad, či zvyšky zo záhrad a kuchýň nesypali voľne do prírody, ale využívali nádoby na to určené. Zároveň ho môžu doviezť do kompostárne biologicky rozložiteľného odpadu vo Svite. “Tá je otvorená v pracovných dňoch od 7.30 do 14.30 h,” uzatvára mesto.

 

Čo robiť pri strete s medveďom?

Medveďa sa objavujú stále viac a na viacerých miestach po celom Slovensku. Je preto potrebné dbať na bezpečnosť a dávať si pozor na strety s medveďom. Čo však robiť, ak ho v lese skutočne stretnete? Odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého odporúčajú, aby ste medveďa nefotografovali, ale aby ste sa začali pomaly vzďaľovať. “Nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie,” poznamenali na svojom webe.

Keď medveď skutočne zaútočí, je podľa odborníkov najlepšia pasívna obrana. “Ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou,” informovali zamestnanci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho medveďa, však odborníci považujú “paprikový sprej na medvede. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 m.”

Pozor aj na prevenciu!

Treba si dávať pozor aj na to, čo v lese robíte a to najmä vtedy, pokiaľ sa vaša chata či dom nachádza v blízkosti lesa. Medvede totiž často prilákajú zle uschované odpadky, ktoré môžu byť pre nich potravou. “Aby si medvede nezvykli chodiť k chatám, hotelom, turistickým a liečebným zariadeniam, kempingom, či intravilánom obcí a miest v zalesnených oblastiach, je potrebné celý komunálny odpad uschovať tak, aby sa k nim medvede nedostali. Pri všetkých turistických, športových aktivitách a kempovaní je potrebné udržiavať lokality čisté a bez lákadiel,” poznamenali pracovníci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Dôležitá je však podľa nich aj prevencia, aby ste sa v blízkosti medveďa vôbec nevyskytli. “Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.” Pokiaľ sa teda budete po lese pohybovať v skupinkách je menšie riziko, žeby na vás medveďa zaútočil.