Regióny Žilina Top

Deň “D” pre Juditu! Zavraždila tínedžerka svojho najlepšieho kamaráta Tomáša?

17-ročná Judita na súde. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Žilinský okresný súd jej, zatiaľ neprávoplatne, vymeral vyše 12-ročný trest, voči ktorému sa odvolala. Reč je o dnes už o plnoletej Judite Konečnej, ktorá mala ešte ako tínedžerka zavraždiť svojho najlepšieho kamaráta Tomáša. Stalo sa to na žilinskom sídlisku Vlčince. Takmer pred dvomi rokmi podľa obžaloby zasadila svojmu kamarátovi najmenej 49 bodno-rezných rán, na následky ktorých na mieste zomrel. Obžalovaná Judita však stále tvrdí, že je nevinná. Odvolací Krajský súd v Žiline dnes rozhodne, či mladá Žilinčanka skutočne vraždila, alebo rozhodnutie prvostupňového súdu zamietne.

 

Všetko sa malo stať 16. mája 2018, kedy Slovenskom otriasol ohavný prípad vraždy mladého gymnazistu Tomáša. Prvotné informácie o vražde, ktorá sa odohrala na žilinskom sídlisku Vlčince, boli, že za vraždou má byť falošný odpočtár elektriny. Údajne zhruba 50-ročný muž mal napadnúť Juditu, do čoho mala vstúpiť obeť a chrániť ju pred útočníkom. Po útoku na Tomáša mal neznámy zmiznúť v uliciach Žiliny. S touto verziou prišla v súčasnosti neprávoplatne odsúdená Judita. Aj keď vyšetrovatelia zo začiatku pracovali s touto verziou, o tri dni neskôr bola z brutálnej vraždy obvinená práve mladá Žilinčanka. Od 23. mája 2019 je vo vyšetrovacej väzbe v nemocnici pre odsúdených a obvinených v Trenčíne, kde čaká na právoplatný rozsudok. V čase vraždy mala 16 rokov.

Tvrdí, že je nevinná

Podľa obžaloby, ktorú žilinská krajská prokuratúra podala v novembri 2019, mala Judita spôsobiť Tomášovi smrteľné zranenia, konkrétne najmenej 49 bodno-rezných rán. Pri útoku malo dôjsť aj k opakovanému zasiahnutiu dôležitých orgánov. Na mieste činu, v byte Juditiných rodičov, našli aj vražednú zbraň – išlo o kuchynský nôž, na ktorom bola Tomášova krv. Ten našli v Juditinej izbe. Následne sa po dodatočnej obhliadke miesta činu našiel aj druhý nôž, ktorý bol rovnako v detskej izbe obžalovanej.

 

Druhý nôž sa mal nájsť v Juditinej skrini. Zdroj: Pravda o Judite

Tým, že Judita bola v čase obžaloby maloletou, hrozilo jej maximálne 15 rokov za mrežami. Po obžalobe začal na začiatku roka 2020 aj súdny proces, kde vypovedala samotná Judita, aj viacerí svedkovia. Kým rodičia jej verziu potvrdili, susedia nie, keďže ani jeden z nich údajne nevidel v čase vraždy v priestoroch bytovky žiadnu neznámu osobu. Judita si však stále stála a stojí za svojím – tvrdí, že je nevinná. Vyjadrila sa, že ide o veľké nedorozumenie a všetko jej je neskutočne ľúto. Postupom času bola vytvorená stránka Pravda o Judite, kde Juditini rodičia zverejňujú údajne pravdivé informácie o vražde Tomáša, či o žilinských sudcoch. Judita sa po obvinení snažila viackrát dostať na slobodu, vždy neúspešne.

Aj keď Judita súdu detailne opísala jej príbeh o tom, ako sa vražda stala, senát nepresvedčila. Na základe dôkazov, ktoré našli vyšetrovatelia na mieste činu, kamerových záznamov, ale aj výpovede viacerých svedkov a znalcov dospel senát k záveru, že za vraždou bola Judita. Žilinský súd jej vymeral trest 12 rokov a 4 mesiace, je však neprávoplatný, keďže bolo podané odvolanie zo strany obžalovanej. S rozsudkom sa nevedela zmieriť nielen Judita, ale ani jej rodičia. Otec obžalovanej dokonca tvrdil, že celé obvinenie je vykonštruované. Rovnako tak, že všetky dôkazy svedčia o nevine jeho dcéry a obžaloba nepredložila jediný dôkaz o Juditinej vine. Rodičia obžalovanej uvádzajú aj to, že polícia pri vyšetrovaní pochybila. Veria dcérinej verzii, že Tomáša a Juditu napadol niekto tretí. Naopak, rodičia zavraždeného Tomáša veria, že za ohavným činom je mladá Judita a tvrdia, že jej nevina nebola na súde dokázaná. “V tomto konaní bolo trinásť pojednávaní, na ktorých odzneli svedecké výpovede, vypočúvali sa znalci a predkladali sa ďalšie vecné dôkazy, na základe ktorých nie je možné dôjsť k inému právnemu a skutkovému záveru, ako k tomu, že skutok spáchala obžalovaná. Preto považujeme rozhodnutie súdu za vecne správne,” uviedol advokát rodiny zavraždeného Tomáša Ján Halagan. Rodičia Tomáša neboli prítomní na pojednávaniach, keďže ich vražda syna nesmierne ranila.

 

Miesto činu vraždy mladého Tomáša. Zdroj: pravdaojudite.net

Na ťahu je odvolací súd

Už zajtra, po takmer pol roku od vyhlásenia rozsudku, sa Judita postaví pred súd opäť. Dôvodom je, že bude prebiehať odvolacie konanie na Krajskom súde v Žiline, nakoľko sa obžalovaná odvolala. Problémom však je, že naďalej v celom procese chýba motív, prečo mala Tomáša zavraždiť práve Judita. Podľa medializovaných informácií totiž boli spolužiaci a dobrí kamaráti, ktorí sa pripravovali na výlet do Veľkej Británie, nemali žiadne konflikty a aj kamerové záznamy, ktoré vyšetrovatelia získali, ukazujú, že v deň vraždy nemali medzi sebou žiadne nezhody. Krajský odvolací súd má teraz na výber viaceré možnosti – alebo prvostupňovému súdu vráti vec na ďalšie konanie, alebo potvrdí rozsudok súdu, prípadne Juditu oslobodí spod obžaloby. Ako to celé skončí, sa dozvieme už dnes.

Galéria
Judita od zadržania sedí vo väzbe, odkiaľ sa už dvakrát chcela dostať na slobodu. Sudca jej ani raz nevyhovel. Zdroj: Archív
Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Zdroj: Pravda o Judite
Miesto činu vraždy mladého Tomáša. Zdroj: Pravda o Judite
Zdroj: Pravda o Judite
Zdroj: Pravda o Judite
Zdroj: Pravda o Judite
17-ročná Judita na súde. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Na lavici obžalovaných sa Judita pred začiatkom prvého pojednávania triasla akoby od zimy a pôsobila veľmi vystrašeným dojmom, pričom sa neudržala ani slzám. Zdroj: Glob.sk / Jozef Uhlárik
Tomášova mama nebola schopná prísť na pojednávanie, pretože je z celej situácie stále psychicky na dne. Zdroj: fb
Na svojom hrobe má Tomáš aj takéto kamenné srdiečko so svojou fotkou vo vnútri. Zdroj: Glob.sk/juh
Tomášovi najbližší dali počas Vianoc k jeho hrobu aj vianočný stromček ako znak, že je stále s nimi. Zdroj: Glob.sk
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať