Regióny Žilina Top

DO DRAŽBY ide UNIKÁTNA SLOVENSKÁ BANKOVKA: skartovanú ju zachránil pracovník tlačiarne

bankovka, aukcia
Draží sa posledná zachovaná jednokorunová bankovka. Zdroj: Bankovky.com s.r.o.

MARTIN – Historický moment! Do dražby pôjde najvzácnejšia slovenská bankovka, ktorá nikdy nebola v obehu. Prekvapí vás aká je vyvolávacia cena platidla jednej koruny slovenskej z roku 1945. Je to jediný zachovaný exemplár tejto hodnoty, ktorý si ukoristil zamestnanec vtedajšej tlačiarne. Keby vedel akú bude mať vtedy bezcenná papierová bankovka po takmer 80 rokoch hodnotu, neveril by vlastným očiam.

 

Bankovka jednej koruny je v tejto dobe považovaná za jednu z najvzácnejších 20. storočia na území bývalého Československa. Jediný kus vtedy bezcenného papiera, ktorým sa nikdy neplatilo si odložil zamestnanec tlačiarne Neografia, v ktorej sa tieto bankovky tlačili. Pracovník však nemal prístup k bankovkám v celku, pracoval totiž pri preprave iba s rozrezanými kusmi. To ho však neodradilo a na pamiatku sa rozhodol odložiť si jedinečný exemplár, ktorý bol v tom čase rozrezaný na päť kusov. Pôvodný majiteľ platidlo zlepil a neskôr sa bankovka dostala do rúk známeho bratislavského zberateľa.

„Jednokorunačka“ nikdy nebola v obehu. Kým skončila vojna a ceny začali stúpať, papierová verzia stratila svoj význam aj hodnotu. V tom čase totiž už existovala papierová päťkoruna, ktorá bola bankovkou s najnižšou postačujúcou hodnotou. Navyše hodnota jednej koruny sa preniesla do podoby mince.

slovenská bankovka, aukcia
Líce jedinej zachovanej bankovky. Zdroj: Bankovky.com s.r.o.

Ako vyzerá slávne platidlo?

Slovenská koruna má rozmery 110 x 59 mm a prevládajúca farba lícnej strany je čiernofialová. V ľavej polovici je hlava muža v kroji z profilu a na nej veľká číslica “1”. V zostávajúcej časti je nápis Slovenská republika a jedna koruna slovenská, napísaná jednoduchým paličkovým písmom. Rusínska číslovka je napísaná cyrilikou a nechýba ani nemecký a maďarský názov číslovky. Na rubovej strane prevláda oranžová farba. V pravej a ľavej polovici sú veľké číslice jeden, uprostred je štátny znak a vo vodorovnom páse je názov jedna koruna slovenská. Rok vydania nie je uvedený priamo na štátovke. Predpokladá sa však že bola vytlačená a následne aj skartovaná v roku 1945 v tlačiarni v Turčianskom Svätom Martine.

slovenská bankovka, aukcia
Rub poslednej jednokorunovej bankovky. Zdroj: Bankovky.com s.r.o.

Závratná hodnota

Aukcia unikátnej slovenskej bankovky prebehne 19. novembra. Organizátori sa rozhodli, že uprednostnia internetovú dražbu. “Vyvolávacia cena je necelých 4 tisíc EUR, ale vzhľadom na to, že ide o jediný známy kus, odhadujem, že sa jeho cena môže ľahko vyšplhať aj na 40 tisíc EUR,” prezradil Aleš Kohout, spolumajiteľ aukčnej spoločnosti, ktorá tento vzácny exemplár draží, závratnú hodnotu štátovky. Minulý rok spoločnosť vydražila päťtisíckorunáčku z roku 1919 za takmer 574 tisíc EUR, čo potvrdzuje rastúci záujem o investovanie do papierových platidiel.  Stále viac ľudí vidí schopnosť zberateľských predmetov udržať si svoju cenu. Najviac sa podľa odborníka na oblasť notafílie, čo je odbor, ktorý sa zaoberá zberaním a štúdiom platidiel vyplatí zbierať drahé kovy, či kamene.