Regióny Žilina Liptovský Hrádok

Dovolenkujúci a turisti, pozor. Vo väčšine slovenských pohorí aktuálne platí druhý lavínový stupeň

Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí v pondelok vo väčšine slovenských pohorí. V Nízkych, Západných a Vysokých Tatrách sa nad hranicou 1600 metrov nad morom vytvorila zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

 

Sneh z nočného sneženia vietor previal na záveterné svahy severných až severovýchodných orientácií. “Tu je uložený vo forme nestabilných dosiek a vankúšov, ktoré je možne uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení. Vplyvom pondelňajšieho oteplenia sa môžu spontánne vyskytnúť aj lavíny z mokrého snehu,” upozornil Bešinský.

Ráno bolo na horách zamračené počasie so slabým snežením od 1400 metrov. Nočné zrážky prišli s južným prúdením, väčšina bola koncentrovaná v Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre. Teplota sa pohybovala v rozmedzí od mínus šiestich do nula stupňov Celzia. Počas dňa platí výstraha pred vetrom na horách, ktorý krátkodobo môže dosiahnuť 79 kilometrov za hodinu, doplnil Bešinský.