Regióny Žilina Liptovský Hrádok

Druhý stupeň lavínového nebezpečenstva platí len v polohách nad 2-tisíc metrov

Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – V slovenských pohoriach platí v nedeľu prvý stupeň lavínového nebezpečenstva, len v polohách s nadmorskou výškou nad 2000 metrov platí druhý stupeň. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

 

„Nad hranicou 2000 metrov nad morom sa vplyvom sobotného (27. 2.) silného vetra vytvorili lokálne naviate vankúše a dosky z nového snehu, ktoré nie sú previazané s tvrdou podkladovou vrstvou. Obzvlášť pozor si treba dávať na záveterné svahy južných až juhovýchodných orientácií, kde sa v žľaboch, muldách a pod skalnými stenami môže nachádzať väčšie množstvo naviateho snehu,“ uviedol Bešinský.

Ako dodal, v nedeľu očakávajú chladný deň, a tak sneh zostane tvrdý aj počas dňa aj na slnkom nasvietených svahoch. Tendencia lavínového nebezpečenstva je vplyvom chladného vzduchu zotrvalá.

V nedeľu ráno bolo na horách polooblačné počasie, od severu sa postupne vyjasňuje. Teplota sa pohybovala od mínus desať stupňov Celzia na vrcholoch hôr po mínus jeden stupeň Celzia v podhorí. Fúkal prevažne severný až severozápadný vietor do desať metrov za sekundu, počas dňa by mal slabnúť. Vplyvom ochladenia sneh na celom území stvrdol a zľadovatel.