Regióny Žilina Top

Dušana zabil medveď, jeho rodina dostane od štátu 82-tisíc eur: Sudca prikazuje ministerstvu reguláciu šelmy

medveď, Dušan, tragédia
Dušana zabil medveď, jeho rodina volá po zmene legislatívy. Zdroj: archív rodiny

RUŽOMBEROK – Ministerstvo životného prostredia musí pozostalej rodine Mydliarovcov vyplatiť ďalších 60-tisíc eur. Je to odškodné za to, že hlavu rodiny, Dušana Mydliara (57) zabil medveď. Stalo sa to minulý rok v júni. Sudca, ktorý v prípade rozhodoval, od štátu žiada reguláciu medveďov. Podľa neho je povinnosťou Ministerstva životného prostredia vytvoriť v prírode také podmienky, aby sa v nej občan nemal strach pohybovať. Šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého si nemyslí, že by odstrel vyriešil situáciu.

 

V júni minulého roku poznačila rodinu Mydliarovcov obrovská tragédia. V malej obci pri Ružomberku šelma zaútočila na nič netušiaceho Dušana, otca dvoch dcér a živiteľa rodiny. Medvedica sa mužovi zahryzla do krku a pár šklbnutiami hlavy mu preťala miechu. Rodina od Ministerstva životného prostredia žiadala odškodné. V septembri minulého roku ministerstvo skutočne vyplatilo pozostalej vdove 22-tisíc eur. Dušanovi blízky však žiadali aj vyplatenie nemajetkovej ujmy, čo sa nakoniec podarilo.

V stredu, 26. mája, prebehlo na Okresnom súde v Ružomberku ďalšie súdne pojednávanie. Výsledok je 30-tisíc pre manželku pána Dušana a 15-tisíc pre každú z jeho dcér. Zároveň však sudca nad populáciou najväčšej slovenskej šelmy zdvíha varovný prst, ministerstvo dokonca v závere svojho súdneho rozhodnutia vyzýva k regulácii, „nečinnosťou štátu, ktorý nevenuje náležitú pozornosť chráneným živočíchom, prišla o svojho manžela. Neobstojí tvrdenie štátu, že mu v regulácii medveďa hnedého bráni právo Európskej únie alebo iné zákonné prekážky, pričom útoky medveďa hnedého sú v poslednej dobe čoraz častejšie. Je úlohou štátu, aby prijal potrebné regulačné opatrenia a zabránil takýmto situáciám,“ hovorí sudca.

ZABÍJAL NA LIPTOVE MEDVEĎ?! Dušan bol nezvestný od včera, dnes ho našli dohryzeného v kaluži krvi

Pýtali sme sa preto advokáta pozostalej rodiny Michala Broža, či súd narážal len na konkrétny prípad alebo to má byť pre ministerstvo akýmsi nariadením, aby začalo s odstrelom medveďov. „Toto bol názor súdu, ktorý on vyslovil v zdôvodnení, ako sa s tým vysporiada ministerstvo, to ja vám, žiaľ, neviem povedať,“ hovorí Brož.

Usmrtili medvedicu v Nízkych Tatrách, ktorá chodila popri turistoch
Usmrtili medvedicu v Nízkych Tatrách, ktorá chodila popri turistoch. Zdroj: Facebook/Štátna ochrana prírody SR

Príde k zmene legislatívy?

Rodina od ministerstva žiada zmenu legislatívy, aby k obdobným prípadom už nedošlo. „Pán minister mal vo februári tlačovú konferenciu, kde sa vyjadril k týmto skutočnostiam, kde povedal, že sa zasadí za to, že bude priznané primerané odškodnenie pozostalých a od tej tlačovej konferencie, respektíve aj od toho úmrtia prakticky nedochádzalo k žiadnym zmenám, ani k zmene legislatívy. Momentálne legislatíva neumožňuje vyplatiť náhradu škody plnoletým deťom. Zároveň tá legislatíva nerieši otázku nemajetkovej ujmy a toto v konečnom dôsledku zhodnotil aj súd,“ vysvetľuje Brož s tým, že aj samotný sudca urobil v tomto prípade výnimku, pretože odškodnil aj Dušanove už plnoleté deti.

JEDEN ZASTRELENÝ, DRUHÝ ZREJME OTRÁVENÝ Za 24 hodín našli dva mŕtve medvede

Rozsudok bol v stredu doručený obom stranám konania, na jednej stojí Ministerstvo životného prostredia, ktoré má teraz 15 dní na odvolanie. Ak sa odvolá bude v prípade rozhodovať Krajský súd v Žiline. „Ja predpokladám, že sa odvolá, pretože ministerstvo konštantne v rámci toho súdneho konania spochybňovalo ten nárok, tvrdilo, že nie je pasívne legitimované,“ myslí si Brož. Pokiaľ sa ministerstvo neodvolá, je právoplatný verdikt Okresného súdu v Ružomberku, podľa ktorého musí rodine vyplatiť odškodné vo výške 60-tisíc eur.

Advokát zároveň dodáva, že žiadna suma nie je dostatočná na to, aby vykompenzovala to, že rodina prišla o otca a manžela. „Musím teda povedať, že to pojednávanie predtým bolo naozaj veľmi emotívne, keď oni vypovedali k jeho životu, zároveň z toho pojednávania bola vylúčená verejnosť, takže nejaké podrobnosti k tomu nemôžem povedať, ale myslím si, že je to pre nich veľká trauma, celoživotná trauma.“ Právnik ďalej uviedol, že sudca okresného súdu vyhovel žiadosti rodiny v plnom rozsahu.

Pri útoku medvedice na Poľane nepomohli turistom ani spreje. ZDROJ: archív zoznam.sk

Ochranár vysvetľuje, čo sa stalo

To, čo predchádzalo nešťastnej udalosti objasnil pre zregionu.sk šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého Michal Haring. “Pravdepodobnou príčinou, ktorá však nie je potvrdená, nakoľko sme neboli ihneď privolaní na miesto, išlo o stret obete a vodiacej medvedice s mladými. Stalo sa to minulý rok, nad obcou Liptovská Lúžna a keď som prišiel na miesto, bolo už dosť znehodnotené, pretože sa tam predtým pohybovalo množstvo ľudí, vyšetrovatelia, lesníci a podobne,“ hovorí ochranár. „Prišiel som na lokalitu, do miest kde predtým ležalo telo obete z dôvodu rekonštrukcie útoku. Napadnutý mal podľa svedkov poranenia v oblasti krku. Podľa trusu a stôp a iných faktorov, ktoré sa mi podarilo vyčítať sa dá predpokladať, že ten pán schádzal po túre domov a nachádzal sa mimo turistického chodníka. Zrejme sa však dostal medzi medvedicu a mladé, ktorá z pravej strany zaútočila a spôsobila mu hryzné  poranenia v oblasti krku a nárazom a zrejme ešte následnými pohybmi hlavy medveďa prišlo k porušeniu miechy,“ opisuje sled udalostí odborník na medvede. Podľa Haringa išlo o neobvyklý útok. Medvede totiž prevažne útočia na nohy alebo ruky. „Bola nešťastná náhoda, že zaútočila práve na životne dôležité orgány. Teraz na Podoľaní sa stalo, že ten medveď zaútočil na tvár, ale je to skôr rarita ako pravidlo.“

Článok pokračuje na ďalšej strane..