Regióny Žilina Top

Dušana zabil medveď, jeho rodina dostane od štátu 82-tisíc eur: Sudca prikazuje ministerstvu reguláciu šelmy

medveď, Dušan, tragédia
Dušana zabil medveď, jeho rodina volá po zmene legislatívy. Zdroj: archív rodiny

Avšak to, či išlo skutočne o samicu s mláďatami Haring potvrdiť nevie, „Je len, čo ja som z toho vyčítal lebo tam boli kôpky menšieho trusu a väčší trus, ale bolo to rozjazdené autami, nemám to potvrdené.“ Jedinca, ktorý zabíjal nikdy nenašli. „To sa v podstate veľmi ťažko identifikuje aj keby sme nejakým spôsobom spárovali DNA zo sterov zranení, tak to nevieme napárovať na konkrétneho jedinca,“ vysvetľuje šéf medvedieho tímu s tým, že „dohľadávať“ konkrétneho medveďa po útoku je takmer nemožné.

„Nemôžme zvaľovať to, že minulý rok prišlo k prvému smrteľnému prípadu na Slovensku kvôli tomu, že tu nie je regulácia.“

Medvede nevyhľadávajú už len odpadky. Trúfnu si aj na iné domáce zvieratá.
Zdroj : TASR / Milan Kapusta

Budú sa na Slovensku strieľať medvede?

Zásahový tím pre medvede zatiaľ nedostal žiadne pokyny k regulácii, tak ako to na pojednávaní odporučil sudca Ministerstvu životného prostredia. “Zatiaľ disponujeme len základnými informáciami, o ďalšom postupe budeme informovaný v najbližšom období,” tvrdí Haring. Ochranár si však nevie predstaviť, ako by taká regulácia mala v praxi vyzerať. “Povedzme si pravdu. Vieme, že sa v minulosti na Slovensku medvede strieľali a aj v oblastiach, kde sa strieľal vyšší počet jedincov, sa riziko útoku neznížilo, z čoho vyplýva, že regulácia tejto šelmy nemá priamy vplyv na počet konfliktných situácií človek – medveď. Regulácia za účelom vyhladenia medveďov na Slovensku tiež nepripadá do úvahy.”

MEDVEDE ROZTRHALI niekoľko ľudí! Poľovnícke odstrely však počet útokov neznížia, tvrdia odborníci

Zásahový tím podľa jeho slov v prvom rade rieši medvede, ktoré nejakým spôsobom ohrozujú občanov v intraviláne obcí a teda zjednodušene tie „kontajnerové“, „Tieto medvede sme pripravení riešiť veľmi rýchlo, ale aby dochádzalo k nejakej cielenej regulácii počtu, na to Zásahový tím nemá kapacity,“ argumentuje Haring s tým, že medveď hnedý je stále chráneným živočíchom. V iných krajinách, kde žijú medvede, k smrteľným prípadom podľa odborníka prichádza častejšie. “Ľudia vstupujú do lesa s rizikom, že tam medvede žijú, štát, ani Zásahový tím, ani Štátna ochrana prírody nesmie preberať zodpovednosť za to, že sa ľuďom niečo v lese stane. Štát by mal skôr sústrediť na prevenciu a osvetu, ako sa správať na území s výskytom medveďa hnedého a aby boli ľudia informovaní a pripravení na pobyt v prírode.“ 

Dvaja mŕtvi v priebehu jednej noci.
Zdroj: TANAP

Stále nepoznáme počet medveďov

Na Slovensku existuje zoznam chránených živočíchov, pri ktorých štát zodpovedá za škody. Zastúpenie v ňom má okrem medveďa hnedého napríklad rys, či vlk a teda zvieratá, ktoré vedia spôsobovať škody napríklad na hospodárskych zvieratách, včelstvách, či ovocných drevinách. Vďaka existencii takéhoto zoznamu bola odškodnená aj rodina zosnulého Dušana.

Detaily DESIVÉHO ÚTOKU zúrivej šelmy!

“Samozrejme k našej práci patrí riešenie problémových jedincov medveďa hnedého, najmä pokiaľ ide o pravidelný výskyt medveďov v blízkosti ľudských obydlí. Takéto prípady riešime a ak je to potrebné, tak prikračujeme aj ku krajnému riešeniu a konkrétne medvede eutanáziou odstraňujeme, ale strieľať a uspávať medvede ďaleko od ľudských obydlí v chránených územiach, nie je efektívne a ani to nie je v náplni práce Zásahového tímu,” uviedol šéf Zásahového tímu s tým, že v tomto roku zatiaľ usmrtili jedného medveďa. Na Slovensku od januára zatiaľ došlo k štyrom útokom na človeka, situácia s medveďmi je alarmujúca najmä v okolí Podpoľania.

Počet útokov medveďa na človeka za posledné roky:

2014 – 8

2015 – 6

2016 – 5

2017 – 1

2018 – 2

2019 – 3

2020 – 6

2021 – 7

Výsledky takzvaného sčítania medveďov, ktoré na pokyn ministerstva vykonáva Karlova univerzita v Prahe stále nedorazili. Nikto tak podľa ochranárov nevie s určitosťou povedať, či sú medvede na našom území premnožené alebo nie. “Ministerstvo životného prostredia SR aj Štátna ochrana prírody SR disponujú informáciami o tom, že zmluva na zber a vyhodnotenie vzoriek bola v predošlom období uzavretá za nevýhodných podmienok, a preto ešte na výsledky z Karlovej univerzity stále čakáme,“ uzavrel Haring.