Regióny Žilina Ružomberok Top

Dušana(†57) ZABIL MEDVEĎ: Jeho rodina konečne dostala odškodné. Je to skutočne dosť?

Dušanova rodina sa z jeho straty stále nevie spamätať. Zdroj: archív rodiny

LIPTOVSKÁ LÚŽNA – Trápenie rodiny Mydliarskej nemá konca kraja. Neprešiel ani rok odkedy ich navždy opustil milovaný otec, manžel a brat Dušan (†57). Jeho odchod minulý rok v júni poznačil celé Slovensko. Na Dušana totiž zaútočil medveď, ktorý ho v lese pri Liptovskej Lužnej namieste zabil. Bol to na Slovensku prvý dokázaný smrteľný útok medveďa na človeka za posledných viac ako 100 rokov.

 

Dušanova rodina prežíva obrovský žiaľ. S odchodom milujúceho otca a manžela sa doteraz nevie spamätať. Tragédia sa odohrala v obci Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok. Dušan sa tak ako zvyčajne vybral na prechádzku do lesa, no tentoraz sa z nej už nevrátil. Mladý medveď na neho zaútočil zhruba 1,5 kilometra od dediny. Nehybné telo muža našli v blízkosti potoka.

„Hučí tam voda. Medveď zrejme cez ňu prechádzal a Dušana nepočul. Došlo k vzájomnému prekvapeniu a nečakanému stretu,“ povedal vtedy starosta obce Albín Husarčík. Pár mesiacov po útoku štát vyplatil rodine odškodné 22 700 eur, no za život človeka je to podľa nich žalostne málo. Informoval o tom denník Nový Čas.

Dušanova rodina sa z jeho straty stále nevie spamätať. Zdroj: archív rodiny
Dušanova rodina sa z jeho straty stále nevie spamätať. Zdroj: archív rodiny

„Dali by sme všetko za to, keby žil. Bol to veľmi šikovný majster a dobrý človek. Veľmi nám chýba a ja mám odvtedy zdravotné problémy. Žiadne peniaze nám ho nenahradia, vlastne vôbec nejde o peniaze, ale štát by mal prevziať zodpovednosť za konanie zvieraťa, ktoré chráni. Mám pocit, že medveď je pre niekoho viac ako človek,“ povedala so slzami v očiach manželka Anna.

„Chceme poukázať najmä na necitlivosť ministerstva. Doteraz nás nijako nekontaktovalo, neprejavilo sústrasť listom, telefonicky či osobne,“ poznamenala. Hodnota zvieraťa je podľa nej na Slovensku vyššia ako cena človeka. „Je to hanba. Nemám silu riešiť to, no okolie nás povzbudzuje, aby sme to tak nenechali. Okrem toho, takáto tragédia sa môže zopakovať. Veď za domami sa nám tu stále potulujú medvede,“ tvrdí. S manželom vraj radi chodievali do lesa, no od jeho smrti do hôr nevkročila. „Mám psychickú traumu,“ podotkla.

So svojim dcérami už v decembri minulého roka podali žalobu. Žiadajú nemajetkovú ujmu 30-tisíc eur pre seba a po 15-tisíc pre svoje deti.