Regióny Žilina

Fakultná nemocnica v Žiline zvýšila kapacitu antigénového testovania

Zdroj: TASR / AP

ŽILINA – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline mimoriadne zvýšila kapacitu mobilného odberového miesta na antigénové testovanie pre verejnosť. Od štvrtka do stredy (27. 1.) bude otvorené v predĺženej prevádzke od 7.00 do 17.45 h v pracovné dni i počas najbližšieho víkendu. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

 

Doplnila, že otestovať sa môžu obyvatelia objednaní na presný termín prostredníctvom portálu www.korona.gov.sk, zároveň však aj neobjednaní záujemcovia, ktorí prídu priamo na mobilné odberové miesto v čase jeho prevádzkových hodín.

Podľa generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka chce nemocnica maximálne vyjsť v ústrety občanom a zlepšiť pre nich dostupnosť antigénového testovania. “Po ohlásení nových opatrení skríningového testovania mnohonásobne stúpol počet záujemcov o antigénové testy, pričom stovky dostupných termínov na objednanie boli okamžite obsadené. Napriek tomu, že je naša nemocnica aktuálne plne vyťažená novými úlohami v rámci pandémie ochorenia COVID-19, oslovili sme zamestnancov. Súhlasili, že nad rámec doterajších povinností rozšírime kapacity antigénového testovania, aby sme prispeli k efektívnejšiemu a pre ľudí pohodlnejšiemu skríningu,” priblížil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice.

Pravidlá skríningu sa podľa Zátekovej vo väčšej miere nedotknú samotných zamestnancov, ktorých preventívne testujú každý týždeň a potvrdenia im vydá samotná nemocnica. Dokument o výsledku testu dostanú i všetci pacienti hospitalizovaní v žilinskej nemocnici v období platných nariadení. “V predchádzajúcich kolách plošného testovania sme otvorili mobilné odberové miesta zároveň pre rodinných príslušníkov pracovníkov nemocnice, čo sa nám osvedčilo. Preto k tomu pristupujeme aj tentoraz. Testovať ich budeme mimo verejnosti v pracovné dni poobede a v sobotu počas celého dňa podľa individuálneho harmonogramu jednotlivých oddelení,” uviedol Stalmašek.

Mobilné odberové miesto na antigénové testovanie pre verejnosť sa nachádza za pavilónom gynekológie a pôrodníctva pri záchytnom parkovisku liečebne dlhodobo chorých. “Mimoriadna prevádzková doba je od 7.00 do 17.45 h s možnosťou testovania pre objednaných i neobjednaných záujemcov. Posledný odber bude o 17.45 h, následne si odberové miesto vyhradzuje právo nevyšetriť ďalších pacientov,” dodala hovorkyňa nemocnice.