Regióny Žilina

FOTO V žilinských lesoch bude opäť bezpečnejšie. Môžu za to nové autá

Zdroj: FB / HaZZ

ŽILINA – V Záchrannej brigáde Hasičského a záchranného zboru v Žiline odovzdali v piatok tri veľkokapacitné cisternové striekačky na hasenie lesných požiarov s pohonom desať krát desať. Podľa Kataríny Križanovej z Prezídia hasičského zboru budú patriť k modulu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel a budú dislokované na krajských riaditeľstvách hasičov v Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove.

 

 “Vozidlá sú vďaka veľkokapacitnej nádrži určené na dopravu veľkého množstva vody na požiarisko a slúžiť budú taktiež ako zásobáreň hasiacej látky pri zdolávaní požiarov v prírodnom prostredí. Disponujú nádržou s celkovým objemom 20.000 litrov, preto sú určené na veľkokapacitné hasenie. Vozidlo je schopné jazdy za každého počasia po spevnených komunikáciách, nespevnených cestách a v ťažko dostupnom teréne,” vysvetlil prezident hasičov Pavol Mikulášek.

Zástupca veliteľa Modulu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel Marián Lopúch podotkol, že najväčšou výhodou vozidiel je obrovská zásoba vody a ich využitie na požiaroch je rôznorodé. “S takýmito cisternami dokážeme ušetriť dve tri štandardné vozidlá. Čiže, je to o šetrení ľudského personálu, ale taktiež aj techniky. Touto technikou môžeme zabezpečiť jednak diaľkovú dopravu vody, čiže skráti sa efektívny čas naplnenia,” uviedol Lopúch.

Projekt Ministerstva vnútra SR GFFF-V – Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel, v rámci ktorého boli nové vozidlá získané, sa realizuje vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je zvýšenie efektívnosti manažmentu mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy a vybudovanie technickej a inštitucionálnej podpory špecializovaného záchranného modulu.

 

Galéria
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
Zdroj: FB / HaZZ
navigate_before
navigate_next