Regióny Žilina Banská Bystrica Prešov

FOTO Vodiči, pozor! Uzavreté sú mnohé CESTY: Tvoria sa dlhé KOLÓNY

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Nočná snehová nádielka uzatvorila cesty a horské priechody. Vodiči si v kolónach postoja aj pol hodiny. Polícia motoristov vyzýva, aby vzhľadom na poveternostné podmienky a aktuálne počasie prispôsobili jazdu povahe a vlastnostiam vozovky.

 

Ako upozorňujú motoristi, v Kremnických Baniach v smere na Martin stoja už 30 minút.

Prešovská polícia zase varuje, že cesta I/66 od Popradu na Hranovnicu a Vernár, vrátane kopca Popová, je až do odvolania pre nákladnú dopravu z dôvodu hustého sneženia uzatvorená. Na mieste je policajná hliadka, ktorá situáciu monitoruje.

Kritická situácia je aj na cestách na Liptove.

Slovenská správa ciest tiež upozorňuje, že horský priechod Dobšiná je pre padajúce stromy uzatvorený pre všetky motorové vozidlá. Pre vozidlá nad desať metrov dĺžky sú uzatvorené horské priechody Donovaly, Vernár, Šturec a Príslop.

Pre vozidlá nad 3,5 tony je uzatvorená cesta I/67 Dedinky – Ostrá Skala. “Cesta II/533 Gemerská Poloma – Súľová, horský priechod Súľová až po Hnilec sú uzavreté z dôvodu padajúcich stromov, pre všetky motorové vozidlá v oboch smeroch,” pripomína Slovenská správa ciest.
Podľa nej sú zjazdné všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Na úseku diaľnice R3 Trstená – Tvrdošín je miestami kašovitý sneh do jedného centimetra.

Rovnako zjazdné s prevažne mokrým povrchom sú aj cesty I., II. a III. triedy. V Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a v Košickom kraji sa na cestách nachádza čerstvý, kašovitý alebo utlačený sneh od jedného do troch centimetrov, miestami do piatich centimetrov. Na úseku cesty II/578 Skalka – Kremnica je čerstvý sneh do desiatich centimetrov.

Prevažne zjazdné sú tiež horské priechody, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu od jedného do piatich centimetrov. Viaceré horské priechody majú povrch vozovky mokrý.

Polícia motoristom radí, ako bezpečnejšie jazdiť na snehu:

  • Základom sú zimné pneumatiky!
  • Pri ovládaní auta je potrebné sa vyvarovať trhavého a prudkého pohybu. To by mohlo viesť k šmyku a následnej nehode. Pri jazde brzdite dlhšie a plynulo, rovnako to platí aj pri rozjazde.
  • Na snehu je brzdná dráha oveľa dlhšia a hrozí aj nebezpečenstvo šmyku pri náhlom zabrzdení.
  • Jazdite pomalšie!
  • Nevyhnutnosťou je to, aby vodič dobre videl na cestu. Odstránením námrazy z auta zase zabránite padajúcim kusom ľadu, ktoré môžu poškodiť ostatné vozidlá.
Z Kremnických Baní smerom na Martin sa tvoria dlhé kolóny. ZDROJ: Dopravný servis Banská Bystrica
Takto to aktuálne vyzerá na Orave smerom na Lúčky. ZDROJ: FB/Polícia Prešovský kraj
Sneží aj na diaľnici v okolí Popradu. ZDROJ: Dopravný servis Košice
Na Donovaloch z Banskej Bystrice smerom do Ružomberka je skrížený kamión. ZDROJ: Dopravný servis Banská Bystrica
Nákladiak zapadol aj v Zázrivej. ZDROJ: Dopravný servis Banská Bystrica