
BRIAVA – Viac ako tri hodiny likvidovali hasiči utorkový (13. 5.) večerný lesný požiar na vrchu Briava pri Čadci. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Mária Pohanková Zahatlanová, požiar sa podarilo zlikvidovať necelé štyri hodiny od jeho nahlásenia a oheň zasiahol plochu približne 4 000 štvorcových metrov.
Požiar bol ohlásený krátko po 19.00 h, pričom podľa prvotných informácií oheň zasiahol približne 500 štvorcových metrov mladého lesa. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči z Čadce a Žiliny a dobrovoľní hasiči z Krásna nad Kysucou a Rakovej.
„Požiar sa približoval k rozostavanej vyhliadkovej veži a k odparkovaným pracovným strojom. Po príchode jednotiek dobrovoľných hasičov boli vytvorené štyri D prúdy na zabránenie šíreniu požiaru a prelievanie požiariska. Jednotka zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline monitorovala požiarisko dronom,“ priblížila Pohanková Zahatlanová.
Doplnila, že požiar sa podarilo lokalizovať necelú hodinu po príjazde jednotky a likvidácia požiaru bola ohlásená krátko pred 22.50 h. „Na miesto bol privolaný zisťovateľ príčin vzniku požiarov a polícia. Vzniknutá škoda bola predbežne vyčíslená na sumu 500 eur. Uchránené hodnoty presahujú sumu 10 000 eur,“ dodala hovorkyňa hasičov.