Regióny Žilina

Hladiny riek v Žilinskom kraji klesajú, meteorológovia postupne rušia výstrahy

Ilustračná fotografia, Zdroj: FB / HaZZ

ŽILINA – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) od utorňajšieho večera postupne zrušil hydrologické výstrahy v takmer všetkých okresoch Žilinského kraja. Dnes ráno prestala platiť výstraha pre okresy Ružomberok a Žilina, pričom aktuálne meteorológovia varujú už len pred zvýšeným stavom vodných tokov v okresoch Martin a Turčianske Teplice.

 

“Vzhľadom na spadnuté zrážky z trvalého dažďa je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,” informuje SHMÚ o svojej výstrahe I. stupňa, ktorá predbežne platí do 13:00.

Rozvodnená rieka Turiec v utorok potrápila predovšetkým obce Rakovo a Socovce v Martinskom okrese a Moškovec a Ivančiná v okrese Turčianske Teplice, kde zostali ťažko prejazdné cesty a dopravnú situáciu museli monitorovať policajné hliadky. Podľa aktuálnych hydrologických meraní sa situácia na vodných tokoch v celom regióne postupne upokojuje, spomínaný Turiec má v Ivančinej výšku hladiny 172 cm, čo síce zodpovedá druhému stupňu povodňovej aktivity, ale v utorok o 16:00 tu rieka kulminovala až na 218 cm.

Hladiny vodných tokov klesajú. Zdroj: SHMÚ