Regióny Žilina

Igor Janckulík sa vzdal funkcie podpredsedu Žilinského samosprávneho kraja. Dôvodom sú voľby

Zdroj: SITA / Marko Erd

ŽILINA – Jeden zo štvorice podpredsedov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Igor Janckulík sa vzdal svojej funkcie. Urobil tak krátko po parlamentných voľbách, v ktorých sa Kresťanskodemokratickému hnutiu (KDH), za ktoré kandidoval, nepodarilo dostať do Národnej rady SR. Svoje rozhodnutie oznámil Janckulík na sociálnej sieti.

 

Janckulík pôsobil v Národnej rade SR predchádzajúce štyri roky, keď poslanecký mandát získal ako kandidát strany SIEŤ. Ako osmička kandidátky KDH už podobný úspech nedosiahol, aj keď získal 11 167 preferenčných hlasov. “Žiaľ, bolo to málo, aby som aj ja prispel k tomu, aby sa KDH vrátilo do parlamentu. Aj keď to nevyšlo, neľutujem moje rozhodnutie pomôcť kresťanskej demokracii. Snažili sme sa robiť racionálnu, nepopulistickú a zodpovednú politiku, s hodnotami prislúchajúcimi kresťanskej demokracii,” skonštatoval Janckulík.

Rozhodnutie vzdať sa funkcie podpredsedu ŽSK prišlo niekoľko hodín po oznámení definitívnych výsledkov volieb. “K môjmu rozhodnutiu ma viedlo viacero faktorov a zvažoval som ho z každej strany. Vyhodnotil som výsledky týchto volieb, podľa ktorých necítim podporu ani pre moju ďalšiu prácu podpredsedu ŽSK. Bol som vždy za to, aby v parlamente mali svojich zástupcov aj regióny. Funkciu podpredsedu župy som vnímal ako most medzi regionálnou a národnou politikou, a preto nevidím opodstatnenie, aby som v nej ďalej pokračoval,” zdôvodnil svoj postup Janckulík s tým, že voličov obvodu Námestovo bude naďalej v krajskom zastupiteľstve zastupovať ako radový poslanec.

ŽSK mal doteraz štyroch podpredsedov, okrem Janckulíka aj Petra Webera, Milana Laurenčíka a Petra Dobeša. Práve posledný menovaný sa ako kandidát OĽaNO stal novým poslancom Národnej rady SR. Otázkou obsadenia uvoľneného podpredsedníckeho postu by sa malo zastupiteľstvo ŽSK zaoberať na svojom marcovom rokovaní.