Regióny Žilina

JE TO DEFINITÍVNE! Judita zavraždila svojho najlepšieho kamaráta

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA (TASR/Petra Hollá) – Krajský súd v Žiline potvrdil v utorok 18-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest odňatia slobody 12 rokov a štyri mesiace. Podľa obžaloby mala zavraždiť 16-ročného spolužiaka Tomáša 16. mája 2019 v jednom z bytových domov na sídlisku Vlčince v Žiline.

 

Aktualizované 14:50 o vyjadrenia protistrán

“Krajský súd v Žiline zamietol odvolania obžalovanej, jej zákonných zástupcov a sestry ako nedôvodné. Riadny opravný prostriedok proti rozhodnutiu nie je prípustný,” informovala hovorkyňa krajského súdu Anna Dudová Záborská.

Podľa Jána Halagana, splnomocneného zástupcu matky zavraždeného Tomáša, odvolací súd zamietol odvolanie obžalovanej a jej zákonných zástupcov. „S tým, že sa v podstate stotožnil s rozhodnutím prvostupňového súdu. Súd uznal Juditu vinnou tak, ako pôvodne rozhodol aj okresný súd. Voči rozhodnutiu opravný prostriedok nie je, čiže obhajcovia môžu podať mimoriadny opravný prostriedok, a to dovolanie. Rozsudok okresného súdu nadobudol právoplatnosť uznesením odvolacieho súdu,” povedal Halagan.

 “Neviem sa s tým zmieriť. Verili sme v spravodlivosť, zákonnosť, a nedostalo sa nám jej. Poradíme sa a určite podnikneme nejaké kroky na obranu. Sú tam zásadné procesné pochybenia, sú tam dôkazy svedčiace jednoznačne v Juditin prospech a dokazujú jej nevinu,” uviedol otec odsúdenej Judity. Podľa televízie Markíza bolo počas čítania rozsudku na Krajskom súde počuť krik a plač. Novinárov ani verejnosť na pojednávanie nepustili.

Tvrdila, že je nevinná

Judita podľa súdu zavraždila svojho najlepšieho kamaráta Tomáša. Tomu zasadila najmenej 49 bodno-reznýcn rán, na následky ktorých na mieste zomrel. Stalo sa tak na žilinskom sídlisku Vlčince ešte v máji 2019. Aj keď Judita tvrdila, že je nevinná a Tomáša zavraždil falošný odpočtár elektriny, súd so svojimi tvrdeniami nepresvedčila. Žilinský prvostupňový súd ju uznal vinnou a vymeral jej trest vyše 12 rokov za mrežami, voči ktorému sa Judita odvolala. Prípad tak rovno putoval na odvolací Krajský súd v Žiline. No a ten sa dnes popoludní s rozsudkom okresného súdu stotožnil. Judita si tak odsedí zvyšok trestu, keďže od mája 2019 je vo väzbe.

Na začiatku vyšetrovatelia pracovali s možnosťou, že do bytu vtrhla tretia osoba, ktorá gymnazistu Tomáša zabila, napokon, tri dni po vražde to bola práve Judita, koho polícia obvinila za tento ohavný čin. Obžaloba vo veci bola podaná ešte v novembri 2019 a začiatkom roka 2020 začal súdny proces, kde vypovedali viacerí svedkovia. Aj vďaka ich výpovediam, ktoré nepotvrdili prítomnosť žiadnej tretej osoby, sa prvostupňový súd rozhodol, že za vraždou stojí samotná Judita. Rozsudok si vypočula ešte 27. novembra minulého roku. Medzitým sa viackrát snažila dostať na slobodu, vždy neúspešne. Na príbehu Judity trvá aj jej rodina, ktorá tvrdí, že celý proces bol vykonštruovaní a podľa jeho názoru sú sudcovia voči obžalovanej zaujatí. Rovnako uviedol, že na prvostupňovom súde nebolo dokázané, že by jeho dcéra bola vinnou. Iný názor mala rodina Tomáša, ktorá verí, že za vraždou stojí Judita, pričom na pojednávaniach nebola dokázaná nevina obžalovanej.

 

Galéria
Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Zdroj: Pravda o Judite
Zdroj: Pravda o Judite
Miesto činu vraždy mladého Tomáša. Zdroj: Pravda o Judite
Zdroj: Pravda o Judite
Zdroj: Pravda o Judite
navigate_before
navigate_next

Správu aktualizujeme.