Regióny Žilina Top

AKTUALIZOVANÉ Kúzelné ČIČMANY POD VODOU! Rieka zaliala cesty a ulica

ČIČMANY – Včerajšia búrka si vyžiadala svoju daň. Obrovské škody napáchala v Žilinskom okrese, konkrétne v obci Čičmany. Voda z Lúčiek zaliala cesty a ulice v celej dedine. Hladina vôd stúpla až o jeden meter. Starostka obce Iveta Michalíková hovorí, že záplavy spôsobili vyliate miestne potoky z koryta.

“Po búrkesa vyliali potoky, ktoré zaplavili pozemky obyvateľov, ale aj chatárov. Podobnú situáciu sme tu už mali, ale takéto dažde neboli veľmi dávno. Čistili sme rúry a prekopávali vpusty, aby voda netiekla po ceste. Trochu nám vymyla aj bočné cesty, ale dá sa po nich prejsť,” informovala starostka o aktuálnej situácii v obci.

Najväčšie obavy mali o kultúrne pamiatky Radenov dom a drevenicu Ondreja Gregora, keďže ide o pamiatkové rezervácie. Tie voda našťastie minula. “Do interiéru sa voda nedostala, ostali v poriadku,” povedala pre zoznam.sk.

Situácia je už aktuálne stabilizovaná. Ako sama povedala, naj

“Nikomu sa nič nestalo, nikoho voda nestiahla. To je najdôležitejšie,” dodáva Michalíková.

V nedeľu večer sa starostka obce prihovorila obyvateľom Čičmian prostredníctvom sociálnej sieti.

„Voda nás opäť potrápila. Dnes okolo 19 hod. po intenzívnom daždi sa vyliala voda z Lúčiek a pretekal až do dediny. Taktiež Rajčianka vymyla breh na strednom parkovisku a odplavila bočné brvna. Ďakujem Jurkovi za vyčistenie jarku pri múzeu, kde by hrozilo, že zaplaví Radenov dom a drevenicu Ondreja Gregora. Stankovi a Bohušovi za vykopanie bočných kanálikov aby voda odtekala do koryta,” napísala včera vo večerných hodinách starostka.

Obec Čičmany je pod vodou. Obyvateľom zaplavilo dvory a pivnice. Zdroj: Obec Čičmany
Zdroj: Obec Čičmany

Problémy mali v Čičmanoch aj z nedele (25. 7.) na pondelok (26. 7.), keď sa po búrke odtrhla časť brehu a spadla do potoka. “Voda tiekla po Krchovej ceste a brala všetko. Piesok odplavilo až pod hornou zastávkou. Chcem sa veľmi pekne poďakovať pracovníkom obecného úradu, ktorí odviezli piesok z hlavnej cesty a vyplnili jamy smerom na salaš. Taktiež veľké ďakujem patrí za zapožičanie stroja, navážanie pevného materiálu na spevnenie cesty a upravenie povrchu cesty,” uviedla starostka na sociálnej sieti.

VIDEO z povodní v obci Čičmany:

Čičmany pod vodou.
Zdroj FB: I Love Trenčín, APocasie

 

Zdroj: Obec Čičmany

“Ak ste utrpeli akékoľvek škody, nahláste ich na obecnom úrade,“ prihovára sa starostka obyvateľom obce na internetovej stránke.

Zdroj: Obec Čičmany