Regióny Žilina Čadca

Kysucké múzeum zmodernizovalo centrálny depozitár. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ČADCA – Kysucké múzeum v Čadci zmodernizovalo centrálny depozitár, ktorý sa nachádza vo Vlastivednom múzeu v Krásne nad Kysucou. Podľa hovorkyne múzea Alexandry Janigovej je výsledkom moderný úložný systém, v ktorom sú odborne uložené všetky fondy múzea z oblasti archeológie, prírody, etnografie a histórie.

 

“Vzhľadom na to, že mnohé zbierkové predmety sú nadrozmerné, projekt počítal aj s obstaraním dvoch mobilných sťahovacích vozíkov a dvoch plošinových, ktoré uľahčia manipuláciu s ťažkými exponátmi počas presunu na expozíciu či výstavu,” priblížila historička Kysuckého múzea Andrea Paráčová.

Kysucké múzeum sa do terajšieho centrálneho depozitára sťahovalo v roku 2000. “Za dvadsať rokov sa zbierkový fond histórie rozšíril z približne 2000 predmetov na takmer 11.000. Pribudli historické nábytky, fond školstva narástol na takmer 950 kusov zbierkových predmetov vrátane školských lavíc z niekoľkých období, takmer tri stovky školských obrazov a vyše 70 školských máp. Múzeum získalo nové vzácne akvizície vrátane zbierky hasičských predmetov, pribudli fondy významných osobností,” doplnila Janigová.

“Najnovší fond hračiek obsahuje detské kočiare aj kočiare pre bábiky, hojdacie koníky, ktoré sa už v terajších priestoroch fyzicky nedali umiestniť správnym spôsobom. Bezpečné uloženie potreboval aj fond judaík, ale i najnovšia akvizícia porcelánu. Depozitár sa takto premenil na moderné pracovisko, vybavené pohyblivým regálovým systémom, pevnými regálmi i špeciálnym zásuvkovým systémom, aby sa čo najviac optimalizoval priestor, zlepšila kvalita a zvýšila sa kapacita na odborné a bezpečné uloženie ďalších akvizícií,” vysvetlila Paráčová s tým, že dve miestnosti vybavili oceľovými skladacími schodíkmi na manipuláciu s predmetmi vo vyšších regáloch.

Na celom depozitári v novembri 2019 vymenili okná vďaka financiám Žilinského samosprávneho kraja v hodnote 33 333 eur. “Múzeum v roku 2020 z vlastných zdrojov zabezpečilo ochranné UV a nepriehľadné fólie na prízemnú časť depozitára. Okrem toho pokrylo celý depozitár z vlastných zdrojov wifi sieťou, ktorá umožní kurátorom a kustódom pracovať v elektronickom systéme pri spracovaní a umiestnení zbierok,” dodala Janigová.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.