Žilina Liptovský Mikuláš

Ľadová jaskyňa BEZ ĽADU? Onedlho môže byť realitou, príčinou je globálne otepľovanie!

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Bude známa ľadová jaskyňa bez svojej jedinečnej výzdoby? Globálne otepľovanie totiž môže spôsobiť, že z majestátnej Demänovskej jaskyne zmizne všetok ľad. Odborníci z iMeteo varujú, že pred klimatickými zmenami zatvárame oči.

 

Demänovská ľadová jaskyňa je druhá najväčšia na Slovensku svojho druhu. Nachádza sa na pravej strane Demänovskej Doliny po severnými svahmi Nízkych Tatier. Celková dĺžka jaskyne je 1,7 km z čoho sprístupnená trasa pre návštevníkov je len 540 metrov. V minulosti tu bolo rozsiahle nálezisko medvedích kostí. Domorodí obyvatelia si však mysleli, že sa jedná o kosti drakov. Preto si jaskyňa vyslúžila názov Dračia. Správa slovenských jaskýň informuje, že momentálne sú priestory jaskyne domov až pre 8 vzácnych druhov netopierov. Je zimoviskom večernice severskej alebo netopiera fúzatého. Tento prírodný unikát sa skladá až zo štyroch poschodí z ktorých najnižšie je v prednej časti trvalo zaľadnené. Ľadové podlažie sa však rýchlo topí. Hrozí, že sme posledná generácia, ktorá jaskyňu pozná v dnešnej podobe.

Priestory Demänovskej ľadovej jaskyne v Nízkych Tatrách.
Zdroj: TASR – Andrej Galica

„Všímaví ľudia už prišli na to, že klimatické zmeny nie sú záležitosťou Antarktídy či iných odľahlých oblastí, ale pociťujeme ich aj na vlastnej koži. Môžeme ich vidieť aj pri tornádach, ktoré boli kedysi na Slovensku vzácnosťou. Tento rok sme ich zaznamenali už dve. Prvé ešte 22. apríla v Ploskom, druhé včera 5. augusta v niekoľkých obciach v okrese Vranov nad Topľou. Žiaľ, mnoho ľudí ešte stále považuje globálne otepľovanie a klimatickú krízu za niečo, čo sa ich netýka. Niektorí zachádzajú ešte ďalej a tvrdia, že ide iba o výmysel. Opak je však pravdou a čím skôr si to uvedomíme, tým skôr sa môžeme pokúsiť zvrátiť tento nepriaznivý stav“ vyslovili svoje stanovisko meteorológovia z iMeteo.

Z nádhernej ľadovej výzdoby ostalo iba podlažie.
Zdroj: TASR – Andrej Galica

 

Zaľadnenie jaskyne umožnil vertikálny charakter jej vstupných i výstupných častí s povrchovými otvormi v jej najvyšších miestach. Ochladený vonkajší vzduch v zimnom období sem vniká horskými otvormi a klesá do najnižších priestorov (-40 m), ktoré ochladí pod 0 °C. Voda presakujúca cez vápence ihneď zmrzne na ľad a vytvárajú sa ľadové stalaktity, stalagmity a na dne podlahový ľad. Ostatné vyššie položené priestory sa neochladzujú a ostávajú tak bez ľadových útvarov. Majú už odumretú a čiastočne aj vylámanú kvapľovú výzdobu. Informuje o tom portál nizketatry.sk.

Neodborný zásah

Portál ďalej vysvetľuje, že jaskyňa sa v letných mesiacoch topila od nepamäti. Totiž pri sprístupňovacich prácach v rokoch 1950 až 1952 došlo k narušeniu mikroklimatického režimu jaskyne. Stalo sa to neuváženým prekopaním vchodov do jej najnižších priestorov. Tieto práce spôsobili unikanie studeného vzduchu z jaskyne na povrch, čo sa odráža na roztápaní ľadovej výzdoby v letnom období.

Potok Demänovka je jedinečný tým, žže preteká sústavou niekoľkých jaskýň.
Zdroj: TASR

Posledných 10 rokov je však kritických

„Vzhľadom k predchádzajúcim zimám došlo k masívnemu úbytku ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni. Úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov v letnom období sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime. Jaskyňa sa pod vplyvom globálneho otepľovania dostala na minimum ľadovej výplne za posledných približne 70 rokov. Len v centrálnej časti – srdci jaskyne sa zatiaľ vyskytuje ľad, avšak iba podlahový. Vertikálne formy ľadovej výplne sa v tomto období v jaskyni nenachádzajú. Obdivovať ich môžete len na fotkách publikácií v suveníroch. Stále dúfame, že prídu aj lepšie časy a že nie sme jedni z posledných ľudí, ktorí v jaskyni videli ľad“, napísal správca jaskyne Michal Lopčiansky svoje stanovisko. Správca pre Zoznam.sk ďalej objasnil, že situácia je spôsobená najmä globálnym otepľovaním. Avšak nevylučuje, že klimatické podmienky sa môžu zmeniť a jaskyňa opäť zamrzne. Správa jaskyne zatiaľ nepodnikne žiadne vážne kroky a jaskyňu sa zavrieť nechystá.

Namontujú do jaskyne klimatizáciu?

Niektoré zdroje uvádzajú, že kompetentní dokonca uvažujú o tom, že do jaskyne namontujú klimatizáciu. Lopčiansky pre Zoznam.sk túto dezinformáciu vyvrátil: „Je to hlúposť a bolo by to absolútne neúčinné“ uzavrel správca jaskyne.