Regióny Žilina Liptovský Mikuláš

Liptovčančania sú v koncoch! Ohrozujú ich premnožené líšky

líška, premnoženie, divá zver
Liptovčanov ohrozujú premnožené líšky. Zdroj: TASR

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Obyvatelia Liptovského Mikuláša majú strach a obavy o vlastnú bezpečnosť. Čoraz častejšie sa totiž stretávajú v obytných zónach s líškami, ktoré nie sú prirodzene plaché, ale ľudí sa absolútne neboja. Medzi divú zver, ktorá ohrozuje Liptovčanov, už patria aj diviaky či medvede.

 

Divú zver v uliciach mesta musia riešiť mestskí policajti čoraz častejšie. Za posledné obdobie im počet hlásení o výskyte divej zveri v blízkosti rodinných či bytových domov rapídne stúpol. Ako povedal náčelník mestskej polície Marián Jančuška, volajú najmä obyvatelia z Podbrezín, Ploštína, Demänovej a zo Starého Mesta.

„Všetky tieto mestské časti sa nachádzajú v blízkosti lesov, preto je výskyt divej zvery v týchto lokalitách intenzívnejší. Divá zver je však majetkom poľovníckeho zväzu, preto jej odchyt nespadá do našich kompetencií. Zakročiť môžeme jedine v prípade, že ohrozuje osobu alebo život človeka,“ vysvetľuje náčelník polície.

Policajti totiž môžu v zmysle zákona odchytávať len túlavé mačky a psy, odchyt robia prostredníctvom klietok a inými služobnými pomôckami. Do klietok sa im však často chytia aj líšky. „V prípade, že obyvateľ nahlási na mestskú políciu výskyt líšky či inej divej zveri, okamžite kontaktujeme poľovníkov. Je veľmi dôležité, aby takáto zver bola čo najskôr odchytená a vypustená do prírody, pretože ohrozuje občanov. Líšky sú často aj nakazené besnotou, v tých prípadoch sa z bežne plachého zvieraťa stane útočné. Vďaka úzkej spolupráci s poľovníckym zväzom však takéto zvieratá dokážeme rýchlo a bezpečne odchytiť a presunúť do ich prirodzeného prostredia,“ dodáva Jančuška.

Riešením je lov

Problém premnoženej divej zveri trápi obyvateľov Liptova už dlhú dobu. Ako nám povedal hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kassak, jediným riešením je minimalizácia týchto “zdomácnených” zvierat. “Situácia sa každý rok zhoršuje. Jediným riešením, aj keď pre niekoho nehumánnym, je minimalizácia tejto divej zveri. V prípade líšok ide o nebezpečných predátorov, ktoré reálne ohrozujú zdravie človeka. Sú nosičmi mnohých patogénov a chorôb. Preto je nutné ich lovením eliminovať,” konštatuje Kassak.

Ján Sokolovský z kancelárie vedenia mesta hovorí, že za čoraz častejší výskyt divej zveri na sídliskách si obyvatelia môžu sami. „Jedným z dôvodov, prečo schádza táto divá zver čoraz častejšie do obývaných oblastí je, že ľudia vyhadzujú zvyšky jedla ku kontajnerom alebo túto zver vedome prikrmujú,“ vysvetľuje.