Regióny Žilina

Liptovský Mikuláš odvolal mimoriadnu situáciu

V Liptovskom Mikuláši odvolali mimoriadnu situáciu. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kraj

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Mesto Liptovský Mikuláš odvolalo mimoriadnu situáciu, ktorú vyhlásilo 17. marca pre výskyt medveďa hnedého v obytných častiach. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Pripomenula, že medveď vošiel do mesta 17. marca napoludnie zo severnej strany, z oblasti Západných Tatier. “Útočil na ulici Podtatranského a Československej brigády, následne sa presunul k blízkemu obchodnému centru. Cez štvorprúdovku na Rachmaninku prešiel na Nábrežie, kde zranil ďalšie osoby. Potom preplával rieku Váh, záchranné a bezpečnostné zložky ho následne vytlačili do lesa medzi Iľanovom a Závažnou Porubou. Odvtedy po ňom nepretržite až do eliminácie vo dne aj v noci pátralo niekoľko hliadok,” uviedla.

Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) na sociálnej sieti informoval, že medveďa zastrelili v utorok (26. 3.) večer. Na jeho identifikáciu použili dron s biometriou.

Zásahový tím v spolupráci s ostatnými bezpečnostnými zložkami organizoval po útoku medveďa 24-hodinové hliadky. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR inštalovala na vybraných miestach fotopasce, ktoré slúžili na lokalizáciu jeho pohybu. Hlavným cieľom bolo zaistenie bezpečnosti obyvateľstva, ich zdravia a majetku a zamedzenie návratu problémového jedinca do intravilánu.