LUXUSNÉ kasíno na Kysuciach?! ľudia sa bránia zubami, nechtami, spísali petíciu a chcú zakázať hazard

SVRČINOVEC – V malej obci pri Čadci plánuje český developer postaviť kasíno. Svoj návrh občanom ešte ani nestihol odprezentovať a tí už spísali petíciu. Dokonca si zaumienili, že chcú v obci úplne zakázať hazard. Pod pojmom kasíno si podľa starostky miestni predstavujú výlučne výherné automaty. Český investor pri tom ponúka, že do obecného rozpočtu prispeje sumou 100 tisíc eur ročne a zamestná minimálne 25 ľudí. 

 

Na severnom Slovensku, na území horných Kysúc leží obec Svrčinovec. Česká spoločnosť si vytipovala práve túto lokalitu na výstavbu medzinárodného kasína. V roku 2019 preto odkúpila budovu bývalého motorestu. Vyhovuje jej najmä, strategická poloha obce, ktorá sa nachádza na rozhraní troch štátov. Na pokrové turnaje chce totiž prilákať najmä Čechov a Poliakov. „Kasíno chceme postaviť pre zahraničnú klientelu. Lokalitu sme si vytipovali práve z dôvodu, že chceme herný priemysel postaviť mimo najobývanejšej oblasti. Vyhľadávame skôr periférie obcí, či pohraničné oblasti,“ ozrejmil konateľ spoločnosti Pavel Binár dôvody, prečo si pozemky vyhliadli práve vo Svrčinovci. Kapacitne by nové kasíno mohlo denne navštíviť 100 až 150 zákazníkov.

„Pri vyslovení slova kasíno si každý predstaví len hracie automaty.“

Návrh však investor ľuďom nestihol ešte ani poriadne predstaviť a tí už proti nemu spísali petíciu. Podpísalo sa pod ňu už viac ako 700 Svrčinovčanov. „Občania pokladajú kasíno za herňu, nechcú v obci výherné automaty,“ tlmočí slová miestnych starostka Svrčinovca Renáta Majchráková. Stavebník však to, že by sa malo jednať o akúsi herňu popiera a ľuďom je ochotný návrh dopodrobna predstaviť. „V každom prípade je to kasíno, určite by sme tam nechceli stavať herňu. Kasíno so všetkými tvrdými podmienkami. S plnohodnotnou živou hrou, ak už je to poker, živá ruleta alebo blackjack,“ vysvetľuje Binár. „Samozrejme chápem občanov, ktorí bývajú v úplnej blízkosti,“ hovorí ďalej s tým, že takýmto občanom ponúka exkurziu na podobné projekty, ktoré česká firma v okolí realizovala a dlhodobo prevádzkuje, „aby sa spýtali možno aj občanov danej lokality, či to malo negatívny vplyv na ich okolie alebo nie.“

Zdroj: TASR / AP

Nezaberá ani 100 tisíc do rozpočtu

Investor deklaruje, že podľa všeobecne známych pravidiel by kasíno malo obci ročne odviesť do rozpočtu 100 tisíc eur formou dane z lotérie. Starostka avizovala, že „Obec momentálne nepočíta s takými financiami, budeme sa naďalej snažiť o dotácie. Samozrejme každá koruna v rozpočte navyše sa počíta,“ hovorí s tým, že všetko je v rukách občanov a poslancov. Poslanci podľa jej slov nie sú za herňu a hracie automaty, ktorých je v okolí Svrčinovca už viacro.

Nato, aby z kasína do obecného rozpočtu odvádzali daň z lotérie mali podpísať zmluvu. Túto zmluvu na obecnom zastupiteľstve ani neprerokovali, k dohode totiž neprišlo. „K tomu, aby sa to ošetrilo mala slúžiť Zmluva o vzájomnej podpore a spolupráci. Obecný právnik ju mal analyzovať a pripomienkovať. Keďže bola doručená petícia a nedošlo ani k plánovanému verejnému stretnutiu investora a občanov Svrčinovca, táto Zmluva nebola ani analyzovaná, ani pripomienkovaná,“ uviedla ďalej Majchráková.

Pavel Binár tvrdí, že rokovania stále prebiehajú, ale vopred nevie vyhodnotiť, či príde k zhode alebo nie. „Náš zámer sme predstavili celému zastupiteľstvu, jednania stále prebiehajú, vzhľadom k tomu, že sa nejakí občania ozvali, že s tým nesúhlasia,“ hovorí s tým, že návrh sa bude pokúšať občanom predstaviť v júni.

Do prestížneho kasína budú podľa Binára potrebovať nielen krupiérov, ale aj iný personál. „My zo zákona v kasíne zamestnáme minimálne 25 zamestnancov, v našom podniku by ich bolo určite viac,“ prezradil s tým, že prácu plánuje určite ponúknuť aj miestnym. „Miestnych dokážeme zaškoliť, nie sú to len krupiéri, ale vytvoríme aj iné pozície. Samozrejme budeme pravdepodobne využívať aj služby menších firiem,“ uzavrel konateľ spoločnosti.

Obec bude petíciu proti kasínu prejednávať na riadnom zastupiteľstve v júni. „Osoba poverená na styk s orgánmi verejnej správy mala možnosť vystúpiť už na zastupiteľstve 6.4.2022, kde za prejednávalo VZN o zákaze hazardu a kasín na území obce Svrčinovec, a dostane slovo aj v júni,“ skonštatovala starostka obce Svrčinovec Renáta Majchráková. Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu a kasín v obci je zatiaľ stále v hre, poslanci sa totiž pri jeho schvaľovaní nezhromaždili v dostatočnom počte a tak sa o jeho prijatí bude ešte rokovať.

Viac o téme: Česko, hazard, investor, kasíno, Kysuce, Poľsko, starostka, Svrčinovec

Súvisiace články