Regióny Žilina Martin

Martinský skanzen je dejiskom 40. ročníka Turčianskych slávností folklóru

Slávnostné otvorenie 40.ročníka Turčianskych slávností folklóru. Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

MARTIN – Hlavný program 40. ročníka Turčianskych slávností folklóru otvorili v nedeľu v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Pre nepriaznivé daždivé počasie sa prvé vystúpenia detských súborov a folklórnych kolektívov z partnerských miest uskutočnili namiesto hlavného pódia v priestoroch Vozárne z Moškovca.

V martinskom skanzene sa predstavili folklórne kolektívy z partnerských miest mesta Martin – Báčskeho Petrovca v Srbsku, maďarskej Békéscsaby a chorvátskej Rijeky. “Hlavným hosťom 40. ročníka Turčianskych slávností folklóru je Folklórny súbor Marína zo Zvolena. Jeho program Klenoty Podpoľania je zložený z choreografií, hudobných a speváckych diel z oblasti Podpoľania a Horehronia, vytvorených prevažne v uplynulých piatich rokoch,” priblížila Anna Mihaliková z Turčianskeho kultúrneho strediska.

Doplnila, že podujatie vyvrcholí galaprogramom Preletelo vtáča. “Ten je zostavený z vystúpení domácich i hosťujúcich kolektívov a sólistov a koncipovaný ako pocta jubilujúcim Turčianskym slávnostiam folklóru,” dodala Mihaliková. Divákom sa predstavia napríklad folklórne súbory Turiec a Lysec či folklórne skupiny Sklabiňa a Podšíp.