Regióny Žilina Tvrdošín Top

Medveď ZAÚTOČIL, ale Zásahový tím tvrdil, že je neškodný: Vrátil sa k OBCI a krvavo útočil OPÄŤ!

Ilustračné foto. Zdroj: Zdroj: TASR/AP, úprava regiony.sk

ČIMHOVÁ – Medveď prvýkrát útočil počas mája pri hlavnej ceste medzi Čimhovou a Vitanovou (v okrese Tvrdošín). Vtedy napadol hospodárske zvieratá v elektrických ohradách. Zásahový tím však posúdil tohto medveďa ako neškodného. Ukázalo sa, že zviera zrejme zaútočilo druhý raz.

“Medveď, ktorý napadol zvieratá, neohrozuje ľudí, nevstupuje do intravilánu obce, je plachý a žije v lese,” zhodnotili po osobnej návšteve odborníci zo Zásahové tímu pre medveďa hnedého Západ. To však netušili, že medveď sa vráti opäť a tentokrát bližšie k obci.

Na prípad upozornil portál MY Orava. “Lokalita, kde pravdepodobne došlo už k druhému útoku medveďa v priebehu mesiaca, sa nachádza takmer v intraviláne obce, kde sa pohybujú ľudia,” povedal Ján Šefčík z Čimhovej. Šelma sa koncom mája mala vrátiť a zaútočiť na dobytok druhýkrát.

Medveď zahryzol jalovici do krku, mala na mále

Chovateľ Štefan Duda takmer prišiel o svoju jalovicu. Medveď jej mal zahryznúť do krku. Hlbokú ranu bolo treba zašiť, zverolekár rýchlo odhadol, aké zviera hrýzlo. “Je rozdiel, ak hryzie líška a vlk či medveď,“ vysvetlil pre My Orava veterinár Ľubomír Lukáč.

Starosta obce Dušan Duda zvolal zasadnutie, na ktorom sa zúčastnili poľovníci aj členovia Zásahového tímu. Spolu sa zhodli, že jeden z poľovníkov bude hlásiť všetky útoky šelmy aj jej prípadný výskyt v obci.

Obec upozorňuje občanov aj cez miestny rozhlas

„Na základe hlásení zásahový tím vyhodnotí vážnosť situácie, a ak to bude potrebné, dá súhlas na odstránenie problémového jedinca,“ doplnil starosta s tým, že v miestnom rozhlase upozornia občanov na výskyt medveďa blízko dediny.

Ako dodal Štefan Duda (77), ktorý má takmer štvrťstoročné skúsenosti s chovom hospodárskych zvierat, to, že jalovica prežila, je zázrak. Nevznikla mu veľká škoda. Ostáva však stále v strehu, útok sa totiž môže kedykoľvek zopakovať a následky môžu byť oveľa horšie.