Regióny Žilina Martin

Mesto Martin má v lokalite Bambusky zabezpečiť karanténu a testovanie

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / František Iván

MARTIN – Mesto Martin má zabezpečiť kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení v lokalite Bambusky. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Martine, podľa ktorej má mesto v sobotu (20. 2.) zabezpečiť antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 všetkých obyvateľov nad desať rokov s výnimkou osôb v karanténe.

 

Podľa vyhlášky je mesto povinné zabezpečiť kontrolu izolácie v domácom prostredí chorých a pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19. “Ako aj karantény všetkých osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s osobami pozitívnymi na ochorenie COVID-19, ktoré sú obyvateľmi lokality Bambusky, za asistencie príslušníkov mestskej polície, Policajného zboru a v spolupráci s inými zložkami a osobami. V prípade zistenia porušenia karanténnych opatrení zo strany povinných osôb zabezpečiť obmedzenie ich pohybu v rámci lokality Bambusky a mesta Martin a zabezpečiť neodkladné hlásenie porušenia karanténnych opatrení na RÚVZ so sídlom v Martine,” uvádza sa vo vyhláške.

Mesto má RÚVZ neodkladne hlásiť aj každé nové podozrenie, aj výskyt ochorenia COVID-19. “Mesto Martin je povinné zabezpečiť dezinfekciu verejných priestranstiev v bezprostrednej blízkosti bytových jednotiek karantenizovaných osôb v lokalite Bambusky,” ukladá mestu vo vyhláške regionálny hygienik Tibor Záborský.

“V lokalite Bambusky sme už začali dezinfikovať naše komunitné centrum, ale aj prostredie. Samozrejme, aj bytové jednotky, pokiaľ občania dovolia, aby sa dezinfikovali aj zvnútra. V sobotu o 10.00 h chceme pretestovať všetkých obyvateľov od desiatich rokov. Počty pozitívnych zatiaľ nie sú presne určené, zatiaľ ich bolo 22 a dohľadávajú sa všetky kontakty,” uviedol primátor Martina Ján Danko.

Doplnil, že počet pozitívnych obyvateľov lokality na ochorenie COVID-19 by mal byť presnejší po sobotňajšom testovaní. “Zatiaľ len antigénovými testami, ale požiadali sme o mobilnú jednotku a podľa možností pretestovanie všetkých aj RT-PCR testami. Aby výsledky neboli spochybniteľné,” dodal Danko.

Krízové štáby okresu aj mesta Martin sa podľa neho dohodli, že mestská polícia bude zabezpečovať pohyb občanov v súčinnosti s Policajným zborom. “Pokiaľ by bolo treba, požiadame o pomoc aj ozbrojené sily. Ale zatiaľ to vyzerá tak, že občania sú relatívne disciplinovaní. Nemáme signály, že by nerešpektovali karanténu,” uzavrel martinský primátor.