Regióny Žilina Prešov Tvrdošín Liptovský Mikuláš Námestovo Kežmarok Poprad

Meteorológovia bijú na poplach: V týchto okresoch hrozia povodne

Výstrahy pred povodňami.
Výstrahy pred povodňami. Zdroj: SHMÚ

BRATISLAVA – Na severe Slovenska hrozia povodne z trvalého dažďa. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého až tretieho stupňa. Najvyššia výstraha – tretieho stupňa aktuálne platí v okrese Námestovo.

 

Druhý stupeň výstrahy vyhlásil ústav v okresoch Tvrdošín a Liptovský Mikuláš. Výstraha prvého stupňa je aktuálne platná pre okresy Čadca, Dolný Kubín, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Bardejov. “Vzhľadom na spadnuté trvalé zrážky spojené s nasýtenosťou povodia je na tokoch predpoklad pretrvávania vysokých vodných hladín zodpovedajúcim stupňom povodňovej aktivity,” spresnil SHMÚ. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovať.

Výstrahy pred povodňami.
Výstrahy pred povodňami. Zdroj: SHMÚ

Meteorológovia zároveň na severe Slovenska varujú pred silným dažďom. Pre okresy Čadca, Námestovo a Tvrdošín vyhlásil SHMÚ výstrahu 2. stupňa. Úhrn zrážok tu totiž môže dosiahnuť 55 až 60 milimetrov. Výstraha 1. stupňa platí aj v ďalších okresoch Žilinského, Trenčianskeho a Prešovského kraja. Vyskytnúť sa tu môže dážď s úhrnom zrážok 35 až 55 milimetrov.

Výstrahy pred dažďom.
Výstrahy pred dažďom. Zdroj: SHMÚ