Regióny Žilina

Mobilná očkovacia jednotka jazdí aj po Žilinskom kraji. Prvých pacientov už má za sebou

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

ŽILINA – Žilinský samosprávny kraj spustil v stredu výjazdy mobilnej očkovacej jednotky k imobilným občanom v kraji. Podľa predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej by mal v stredu mobilný tím zaočkovať počas prvého výjazdu 19 pacientov v rajeckej doline.

 

Doplnila, že vo štvrtok (13. 5.) a v piatok (14. 5.) má výjazdová jednotka naplánované očkovanie imobilných občanov v okolí Žiliny. “Imobilných občanov berieme ako ďalšiu rizikovú skupinu, ktorú chceme v našom regióne chrániť. Pri Žilinskom samosprávnom kraji je zriadená epidemiologická ambulancia. Vytvorila si svoj očkovací tím a bude očkovať za pomoci lekárov, pôsobiacich v jednotlivých lokalitách. Očkovací tím nie je stabilný, stále hľadáme ochotných lekárov a sestry,” zdôraznila Jurinová.

Výjazdy mobilnej očkovacej jednotky sa podľa nej podarilo zorganizovať aj vďaka dobrej komunikácii so starostami a primátormi. “Cez okresné úrady nahlásili odboru zdravotníctva Úradu Žilinského samosprávneho kraja, koľko ľudí potrebuje, aby k nim prišiel očkovací tím. Ľudia neprídu na jedno miesto, neviete si to takto zorganizovať. Preto aj počet ľudí, ktorí budú takýmto spôsobom zaočkovaní, nie je príliš vysoký. Ministerstvo zdravotníctva tiež dlho pripravovalo spôsoby, ako chodiť k imobilným občanom. A stanovilo, že minimálny počet zaočkovaných mobilným očkovacím tímom je 12 pacientov,” uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

Zloženie tímu je lekár, záchranár/vodič, sestra a farmaceutka, ktorá je zodpovedná za vakcíny. “Naša mobilná očkovacia jednotka štartuje. Veľká vďaka patrí ľuďom, ktorí s nami idú do projektu a budú spolupracovať. Lekárom, sestrám, záchranárom. A samozrejme mestám a obciam, bez nich by to nešlo,” dodala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu Žilinského samosprávneho kraja Silvia Pekarčíková.