Regióny Žilina Top

Na cyklistku sa vyrútila medvedica: Labou jej pristúpila ruku a dychčala do tváre! Šelmu odohnal nebojácny Husky

Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

LIPTOVSKÉ KĽAČANY – V pondelok sa na Slovenku odohral ďalší stret medveďa s človekom. Jedná sa už o piaty prípad tento rok. Medvedica s tromi mláďatami vyštartovala po miestnej cyklistke. Tá sa zachovala mimoriadne rozvážne. Možno práve preto vyviazla “len” so zopár škrabancami, trauma je však obrovská. Štátna ochrana prírody reaguje, že k stretu došlo v prirodzenom prostredí výskytu medveďa. 

 

Miestna obyvateľka malej tatranskej dediny sa v pondelok rozhodla vydať po svojej pravidelnej cyklistickej trase. Starosta Liptovských Kľačian Ján Hollý nám priblížil, že sa jedná o starú lesnú cestu, ktorá spája Kľačiansku dolinu so susednou Ľupčianskou. Domáci považujú miestne lesy za neoddeliteľnú súčasť ich života. Okrem turistov a športovcov cestu využívajú denne aj lesní robotníci.

Zdravotníčku na cyklovýlete sprevádzal aj jej stredne veľký pes – Husky, z ktorého sa vykľul nebojácny záchranca. Ako na kolesách míňala stromy a lesné porasty, odrazu jej cestu skrížila medvedica. K hrôzostrašnému stretnutiu s najväčšou slovenskou šelmou prišlo poobede okolo 13. hodiny.

POZOR Varovanie odborníka po útoku v Očovej: Medvede majú ruju!

 

Liptovské Kľačany sú tatranská dedinka pri Demänovskej doline. Zdroj: google maps

Dychčala jej do tváre

„Spod cesty na ňu vyštartovala medvedica a ona, keď zbadala, že beží priamo k nej, zosadla z bicykla, pustila bicykel na zem a ľahla si. Kryla si rukou tvár, no a tá medvedica prišla nad ňu a dychčala jej do tváre,“ opisuje minúty hrôzy, ktoré zažila miestna obyvateľka starosta. Pripravovala sa na najhoršie, ruky si tisla k tvári na ktorej cítila dych najväčšej slovenskej šelmy. Nebránila sa, zrejme vedela, že by tým šelmu ešte viac vyprovokovala, nebojácny Husky to však zobral do vlastných rúk. Psík strednej veľkosti do medvedice skočil a tak dal svojej majiteľke čas na útek. Rozbehla sa preč, bicykel tam nechala, pes medvedicu zahnal naspäť k mláďatám. „Ten psík zahnal toho medveďa, ktorý následne utiekol za mladými.“ Prekvapivo však nie brechotom, starosta opisuje, že celý incident sa zomlel v tichosti. Dokonca ani medvedia samica nezarevala. „Nemá vážne zranenia, dva škrabance.“ Tie cyklistke šelma zrejme spôsobila tak, že jej pristúpila ruku, pretože si nepamätá, že by sa po nej zahnala labou.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

„Fyzické zranenia nestoja za reč, ale tá trauma. Hovorila mi, že nevie, či sa do toho lesa ešte vráti. V poslednom období spomínala, že videla štyrikrát medvede,“ hovorí ďalej Ján Hollý. Medvediu rodinku, ktorá zdravotníčku na smrť vystrašila spozoroval s ďalekohľadom už predtým. Podľa jeho slov k samici patria dve mláďatá z minulého roka a jedno tohtoročné. „Ja chodievam často do lesa lebo som poľovník, hoci nevykonávam túto činnosť v našich lesoch, ale videl som aj ja túto medvedicu, možno dva týždne dozadu.“

Dušana zabil medveď, jeho rodina dostane od štátu 82-tisíc eur: Sudca prikazuje ministerstvu reguláciu šelmy

Rovnako trojicu šeliem stretli aj iné obyvateľky dediny, „Asi dva týždne dozadu mi hlásili dámy, ktoré si chceli ísť podvečer zabehať medzi Kľačanmi a susednou obcou Ľubeľou o siedmej podvečer, že, „išli sme a zrazu sme videli nejakého veľkého psa,“ tak som si to vysvetlil, že videli jedno z jej mláďat,“ rozpráva s údivom starosta. Na medvede sú v doline zvyknutí, avšak v poslednom tam dochádza k stretom čoraz častejšie. Hollý sa obáva najmä teritoriálnej núdze, „Kam dá tie tri mláďatá?“ spytuje sa.

Starosta Liptovských Kľačian privolal aj odborníkov zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého, „Prešlo 48 hodín a nikto nás zatiaľ nekontaktoval,“ tvrdí. Redaktorka zregionu.sk sa však spojila so šéfom tímu Michalom Haringom, ktorý potvrdil, že prípadom sa už zaoberajú.

Pri útoku medvedice na Poľane nepomohli turistom ani spreje. ZDROJ: TASR

„No viete ona má tri mláďatá a kde si tu nájdu teritórium? Podľa mňa je toto hraničná situácia. Nechcem predbiehať, no ale asi kým sa nestane to, čo v tej Lužnej nedávno, tak zase sa nič nebude diať. Preto bijeme na poplach,“ dodáva starosta tatranskej dediny s tým, že ľudí upozornil prostredníctvom miestneho rozhlasu, „Ale viete z pohľadu biológie, tie medvede majú teraz obdobie párenia, oni budú migrovať,“ uzavrel Hollý.

Reaguje štátna ochrana prírody

Po medializácii incidentu sa k prípadu vyjadrila aj Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, “Cyklistka sa so svojím psom dostala do blízkosti medvedice, zachovala sa však veľmi správne – zosadla z bicykla a ľahla si tvárou na zem. Medvedica preto vyhodnotila, že nepredstavuje pre medvieďatá hrozbu a nezaútočila. Cyklistka nebola zranená a nebolo nutné ani ošetrenie,” uviedla hovorkyňa Kristína Brocková. Ďalej upozornila, že v tomto období je ešte stále medvedia ruja. Samice si strážia mláďatá pred dospelými samcami, ktoré pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. “Medvedice sa preto s mladými často sťahujú nižšie do blízkosti ľudských sídel,” vysvetlila.

Medvedice vo viacerých prípadoch útočili v záujme ochrany svojich mláďat.
Zdroj: Správa Národného parku Veľká Fatra