Regióny Žilina Martin

Na výstave Paleoart predstavujú jaskynné umenie spred 40-tisíc rokov

Ilustračné. ZDROJ: TASR

MARTIN – Repliky umeleckých výjavov spred 40.000 rokov prezentuje výstava Paleoart – Za tajomným jaskynným umením praveku v Múzeu Andreja Kmeťa Slovenského národného múzea (SNM) v Martine. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

 

Doplnila, že grafický dizajnér, maliar, akademický architekt Róbert (Viktor) Němeček zachytáva rôzne situácie z pradávnych čias, prevtelené olejomaľbou na plátno. “Pri práci som sa musel vžiť do úlohy pravekého maliara doby kamennej, aby som pochopil, ako uvažoval, čo ho inšpirovalo a ako svoj zámer uskutočnil,” uviedol autor malieb.

Obrazy podľa Kiripolskej s udivujúcou autenticitou odrážajú paleolitické umenie najvýznamnejších nálezísk Európy. “Pračlovek musel dobre poznať anatómiu, prejavy, zvyklosti a spôsoby zvierat, ktoré zobrazoval. Či už v uzavretom priestore jaskýň alebo na otvorených skalných útvaroch,” dodal Němeček.

Súčasťou výstavy sú archeologické nálezy zo staršej aj mladšej doby kamennej, kostrové zvyšky pravekých koní, nosorožcov, mamutov, jaskynných medveďov a iných stavovcov zo zbierok SNM v Martine, SNM – Prírodovedného múzea v Bratislave a súkromných zberateľov, priblížila Kiripolská.

Výstava Paleoart – Za tajomným jaskynným umením praveku potrvá v Múzeu Andreja Kmeťa SNM v Martine do 2. apríla 2023.