Regióny Žilina

Najnavštevovanejšou lokalitou vo Veľkej Fatre je Gaderská dolina

Najnavštevovanejšou lokalitou NP Veľká Fatra je Gaderská dolina. ZDROJ: Kamnahory.sk

MARTIN – Najnavštevovanejšou lokalitou Národného parku Veľká Fatra je počas celého týždňa Gaderská dolina. Správa Národného parku Veľká Fatra o tom informovala po vyhodnotení augustového fyzického sčítavania turistov v Gaderskej a Ľubochnianskej doline.

 

V Gaderskej doline zaznamenali počas týždňového prieskumu v jednom smere 4 779 turistov, pričom až 45 percent z nich využívalo bicykel, kolobežku či korčule. “Peší turisti sa v dotazníkoch vyjadrovali k obmedzeniu ich rýchlosti alebo navrhovali, vzhľadom na bezpečnosť návštevníkov, rozdelenie chodníka, ktorý vedie cez dolinu,” uviedla Správa Národného parku.

Do dotazníkového prieskumu sa zapojilo 1 095 návštevníkov, väčšinou zo Slovenska. Z Českej republiky pochádzalo 14,63 percenta návštevníkov a 3,53 percenta pochádzalo z Kanady, USA, Ukrajiny, Španielska, Rakúska, Holandska, Ruska, Japonska, Talianska, Maďarska, Nemecka, Veľkej Británie a Poľska.

Priemerný vek návštevníkov bol 42 rokov, väčšina z nich prichádzala vo dvojiciach. “Národný park Veľká Fatra navštevuje viac ako dvakrát za rok 38,9 percenta opýtaných a 26,7 percenta respondentov ho navštívilo po prvý raz. Vzávislosti od lokality udávali jednodňovú turistiku, ktorá bola charakteristická najmä pre Gaderskú dolinu či trojdňovú a viacdňovú turistiku po hrebeni Veľkej Fatry,” doplnila Správa Národného parku.

Turistika bola hlavným zámerom návštevy Národného parku pre 62,5 percenta opýtaných, 54,4 percenta spresnilo, že cieľom návštevy je relax v prírode. Možnosti cykloturistiky využilo 23,7 percenta respondentov, väčšina vypisovala dotazník v Gaderskej a Ľubochnianskej doline, dodala Správa Národného parku.

Sčítanie turistov a dotazníkový prieskum sa uskutočnil v rámci projektu Operačného programu Kvalita životného prostredia – Starostlivosť o územie v správe Národného parku Veľká Fatra.