Regióny Žilina

Návštevníci Malej Fatry ohrozujú netopiere, zakladajú ohne a nechávajú po sebe odpadky

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Návštevníci Národného parku (NP) Malá Fatra svojou činnosťou ohrozujú životy netopierov a znečisťujú chránené územie. Uviedla to na svojej internetovej stránke Správa NP Malá Fatra. Ochranári počas zimného monitoringu netopierov zistili, že ľudia opakovane zakladali oheň v podzemných priestoroch Šípskej Fatry. To ohrozuje život zákonom chránených netopierov, ktoré sa môžu nadýchať splodín a následne uhynúť.

 

V nepoužívanom tuneli v oblasti Kraľovianskeho meandra zase ochranári našli vyhodené odpadky – plastové fľaše, plechovky aj pneumatiku. Správa NP Malá Fatra upozorňuje, že časté vyrušovanie zákonom chránených netopierov môže opäť viesť k ich úhynu. „Pri každom vyrušení ,spiaceho’ netopiera jedinec spáli určitú časť tuku, ktorú potrebuje na dlhé zimné obdobie ako zásobu energie. Pri opakovaných vyrušeniach je pravdepodobné, že jedinec sa jarného obdobia už nedožije,“ uvádza Správa NP Malá Fatra na svojej stránke.

Netopiere sa pritom vo voľnej prírode môžu dožívať dlhého veku. Najstarší netopier, ktorý bol počas tohtoročného zimného monitoringu objavený v Slovenskom Krase, mal 26 rokov a šesť mesiacov. Kraľoviansky starý tunel patrí v oblasti Malej Fatry medzi najvýznamnejšie zimovisko netopierov. Najpočetnejším druhom je podkovár malý. Podľa ochranárov sa v Malej Fatre vyskytuje približne 50 jedincov tohto druhu.

NP Malá Fatra sa nachádza na severe Slovenska v Krivánskej Malej Fatre, severnej časti pohoria Malá Fatra. Na jeho území sa nachádza 16 národných prírodných pamiatok, deväť prírodných rezervácií, päť prírodných pamiatok či Národná prírodná pamiatka Kľacký vodopád, ktorý je vysoký 30 metrov. Najvyšším vrchom Malej Fatry je Veľký Fatranský Kriváň s nadmorskou výškou 1 709 metrov. Najvyšším vodopádom je Šútovský vodopád vysoký 38 metrov. S rozlohou približne 226 kilometrov štvorcových je šiestym najväčším národným parkom na Slovensku. Jeho ochranné pásmo dosahuje rozlohu približne 232 kilometrov štvorcových.