Regióny Žilina

Neúspešný kandidát na žilinského primátora chce odvolať Fiabáneho. Ten jeho krok považuje za kurióznu aktivitu

Patrik Groma. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Poslanec mestského zastupiteľstva Patrik Groma rozbieha petičnú akciu na vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní primátora Žiliny Petra Fiabáneho. Dôvodov je podľa Gromu viacero, za najvážnejšie zlyhanie primátora však považuje aktuálny návrh dohody o vyrovnaní so spoločnosťami podnikateľa Georgea Trabelssieho. Primátor Fiabáne v prvotnej reakcii pre agentúru SITA uviedol, že zo strany Gromu ide skôr o neschopnosť vyrovnať sa s výsledkom minuloročných volieb.

 

Fiabáne s Gromom súperili pred rokom vo voľbách o post primátora, úspešnejší bol Fiabáne so ziskom 13 876 hlasov, kým Gromu podporilo 7 142 voličov. Ten však zostal pôsobiť v mestskom zastupiteľstve a na rokovaniach často vystupuje ako primátorov oponent. “Žilinský primátor po nástupe do funkcie mal mesto na dlani. Hviezdy mu priali a pokojne mohol byť primátorom doživotne. Veľké predvolebné sľuby sa ani nie po roku ukázali ako klam. Začalo to spackanou zimnou údržbou, keď sa Žilina borila v snehu a v ľade. Občania nie sú nadšení ani z dopravných kolapsov či spomalenia investícií,” vysvetlil dôvody na iniciovanie petície Groma.

Za fiasko zo strany primátora považuje Groma aj miliónové výdavky za právne služby a audity. “Ďalším zlyhaním je pripravovaná zmluva o vyrovnaní s pánom Trabelssiem. Žilinčania vďaka tomu opäť môžu prísť o milióny eur,” dodal Groma, ktorý do roku 2018 pôsobil ako zástupca bývalého primátora Igora Chomu.

Kuriózna aktivita

Súčasný žilinský primátor považuje Gromovu aktivitu za kurióznu. “My naozaj na každom kroku nachádzame po predošlom vedení problémy zametené pod koberec a zle nastavené procesy. Za ten rok sa mesto posunulo veľký kus dopredu. Väčšina ľudí to aj vníma, dostávame veľa pozitívnej spätnej väzby a to sme len na začiatku. Aj preto neprikladáme aktivite pána Gromu prílišnú váhu, skôr to považujem z jeho strany za neschopnosť vyrovnať sa s veľmi jednoznačným výsledkom volieb. Namiesto toho, aby prešiel zdravou sebareflexiou, organizuje petíciu za moje odvolanie,” skonštatoval vo svojej reakcii Fiabáne.

Iniciátor petície pre agentúru SITA potvrdil, že podpisy za vyhlásenie referenda chce zbierať pol roka. “Prvé dva mesiace budeme oslovovať ľudí určite intenzívnejšie, využijeme na to aj očakávanú kumuláciu ľudí vo verejných priestoroch a tiež obdobie pred voľbami, kedy sa zvyknú o politiku zaujímať predsa len viac,” načrtol najbližšie plány Groma.

Na vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní primátora je potrebné, aby petíciu podpísalo aspoň 30 percent oprávnených voličov. Pri minuloročných primátorských voľbách v Žiline bolo vo voličských zoznamoch zapísaných 70 771 voličov. Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov.