Regióny Žilina Liptovský Hrádok

Nový sneh napadol najmä vo Vysokých a Západných Tatrách. Na horách sa môžu vyskytnúť samovoľné lavíny

Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo väčšine slovenských pohorí platí v nedeľu malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Za posledné dni napadlo na horách do 25 centimetrov nového snehu, hlavne na severnej strane Vysokých a Západných Tatier. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Nový sneh podľa Krajčího padal rovnomerne, no postupne ho rozfúkal severný a severozápadný vietor. “Vplyvom vetra sa nad pásmom lesa vytvorili snehové dosky a vankúše, hlavne na južných a juhovýchodných svahoch,” uviedol. Uvoľnenie lavíny z nového snehu horskí záchranári predpokladajú najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na strmých svahoch nad 35 stupňov. Podľa Krajčího sa môžu vyskytnúť aj samovoľné lavíny z prachového snehu.

V nedeľu ráno bolo na horách prevažne jasno. Teplota sa pohybovala od mínus 15 do mínus štyroch stupňov Celzia. Fúkal prevažne severný až severozápadný vietor do desiatich metrov za sekundu. “Na väčšine svahov vo Fatrách a Nízkych Tatrách je sneh tvrdý, zmrznutý až ľadový s minimom nového snehu. Viac nového snehu je vo Vysokých a Západných Tatrách, väčšinou je to prašan,” dodal Krajčí. Horskí záchranári v nedeľu očakávajú jasné a slnečné počasie. V pondelok (8. 3.) by sa opäť mali objaviť slabé snehové zrážky.