Regióny Žilina Liptovský Mikuláš

Obe centrálne námestia v Liptovskom Mikuláši vyzdobili obrími veľkonočnými kraslicami

Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Obrie veľkonočné kraslice nainštalovali na Námestie osloboditeľov a Námestie mieru v Liptovskom Mikuláši. Zostanú tam počas celého veľkonočného obdobia.

 

“Ide o šesť výstavných kusov. Svojou troškou k pestrosti prispelo aj mestské Múzeum Janka Kráľa, ktoré dalo vyzdobiť malými kraslicami stromy na Námestí mieru,” informovala hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková.

Obrie veľkonočné vajcia zdobili obe námestia už v minulom roku. “Pôvodná myšlienka bola, že kraslice budú pred veľkonočnými sviatkami priamo na námestiach maľovať žiaci z mestskej základnej umeleckej školy. Keďže však nastala mimoriadna situácia so šírením nového koronavírusu, museli sme sa prispôsobiť a vzory sme na ne dali aspoň potlačiť,” pripomenula hovorkyňa.

Ornamenty vznikli štylizovaním motívov na tlačiarenských formách, ktoré majú pôvod priamo v Liptovskom Mikuláši. Na vytvorenie typického liptovskomikulášskeho ornamentu poslúžila ako predloha jedna z pôvodných foriem modrotlačiara Jána Scholtza, doplnila Čapčíková. Autorom výslednej podoby ornamentu, ktorý je natlačený na šiestich veľkých krasliciach, je výtvarník Michael Beyer.