Regióny Žilina Martin

Obyvateľov uzavretých Bambusiek v Martine otestujú podľa frekvencie COVID automatu

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

MARTIN – Mesto Martin má v uzavretej lokalite Bambusky zabezpečiť testovanie všetkých obyvateľov nad 10 rokov na ochorenie COVID-19 s výnimkou osôb v karanténe. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Martine, podľa ktorej majú obyvateľov testovať vo frekvencii stanovenej COVID automatom.

Mesto uzavrelo lokalitu Bambusky po víkendovom pretestovaní, keď podľa regionálneho hygienika Tibora Záborského pribudlo 61 jej obyvateľov s ochorením COVID-19 a celkovo ich evidovali 116. Informoval o tom v utorok (23. 2.) po zasadnutí Bezpečnostnej rady okresu Martin a Krízového štábu mesta Martin.

Podľa vyhlášky RÚVZ je mesto povinné zabezpečiť kontrolu izolácie v domácom prostredí chorých a pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19. “Ako aj karantény všetkých osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s osobami pozitívnymi na ochorenie COVID-19, ktoré sú obyvateľmi lokality Bambusky, za asistencie príslušníkov mestskej polície, Policajného zboru a v spolupráci s inými zložkami a osobami. V prípade zistenia porušenia karanténnych opatrení zo strany povinných osôb zabezpečiť obmedzenie ich pohybu v rámci lokality Bambusky a zabezpečiť neodkladné hlásenie porušenia karanténnych opatrení na RÚVZ so sídlom v Martine,” uvádza sa vo vyhláške.

Mesto má RÚVZ neodkladne hlásiť každé nové podozrenie, aj výskyt ochorenia COVID-19 a zabezpečiť obmedzenie pohybu obyvateľov výlučne v lokalite Bambusky. “Mesto Martin je povinné zabezpečiť dezinfekciu verejných priestranstiev v lokalite Bambusky,” ukladá mestu vo vyhláške regionálny hygienik Tibor Záborský.