Regióny Žilina Martin

Očkovaním si v martinskej nemocnici prešlo 620 učiteľov vo veku do 55 rokov

Zdroj: TASR / AP

MARTIN – Vo Vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) začali počas víkendu očkovať zamestnancov škôl a školských zariadení. Vakcínu od spoločnosti AstraZeneca dostalo 620 učiteľov vo veku do 55 rokov. TASR o tom informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

 

Doplnila, že záujem o očkovanie predstavuje viac ako 50 percent z kapacity vakcín, ktoré boli pripravené pre učiteľov počas prvého očkovacieho víkendu. “Tento týždeň budú v centre zaočkovaní vakcínou od Moderny učitelia vo veku nad 55 rokov. Registráciu záujemcov má na starosti Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI),” uviedla Marčeková.

Vo Vakcinačnom centre martinskej nemocnice stihli zdravotníci doteraz zaočkovať už vyše 7100 záujemcov. “Očkovať sa začalo ešte 5. januára 2021. Druhú dávku dostalo celkovo už viac ako 2000 ľudí. Centrum v týchto dňoch prioritne očkuje druhou dávkou tak, aby bola dodržaná lehota 28 dní od podania prvej dávky pre už zaočkovaných,” podotkla Marčeková.

Zásoby vakcín podľa nej dopĺňajú priebežne. “Avšak Vakcinačné centrum UNM funguje aj ako distribučné centrum očkovacích látok pre ďalšie vakcinačné centrá na Slovensku. Po doplnení zásob bude možnosť registrácie pre nových záujemcov o očkovanie opäť otvorená a zvyšovať sa bude aj priemerná denná kapacita očkovaných, ktorá je dnes 300,” vysvetlila.

Vakcinačné centrum UNM má vytvorený systém pre prihlasovanie sa náhradníkov v prípade, že sa počas dňa na očkovanie nedostavia všetci riadne zaregistrovaní. “Treba však upozorniť, že počas dňa sa takéto prípady vyskytnú minimálne (jeden až dva) a v niektoré dni náhradníkov nekontaktujú vôbec, keďže sa dostavia všetci, ktorým bol riadny termín pridelený,” dodala Marčeková. “Vakcinačné centrum UNM posilňuje personál, očkovací tím tvorí aktuálne sedem administrátorov, šesť lekárov a tri zdravotné sestry. Naďalej pokračuje aj očkovanie pacientov dialyzačných centier, ako aj klientov zariadení sociálnych služieb, ktorých očkuje výjazdový očkovací tím UNM,” uzavrela Marčeková.