Regióny Žilina Top

Opäť sa rozosneží. Na horách cez deň pripadne do 15 centimetrov nového snehu

Ilustračná foro. Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo všetkých slovenských pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Počas dňa na horách pripadne do 15 centimetrov nového snehu. Informoval o tom Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Nebezpečenstvo je podľa Biskupiča veľmi lokálne, hlavný lavínový problém sú kritické vrstvy nestabilného snehu pod tvrdými doskami. “Ich uvoľnenie je pri veľkom dodatočnom zaťažení výnimočne možné aj na mierne strmých svahoch. Kritické sú miesta pod sedlami a závery dolín pod hrebeňovými partiami. A to najmä tam, kde sa prudko mení sklon alebo výška tvrdého vetrom ubitého snehu,” uviedol.

Podľa Biskupiča sa s očakávaným snežením môžu na veľmi strmých svahoch vyskytnúť samovoľné menšie lavíny a splazy z nového snehu. “Situácia sa bude počas dňa zhoršovať. So silnejúcim vetrom budú pribúdať menej stabilné vetrom nafúkané vankúše,” dodal.

Ráno prevláda na horách zamračené počasie. Od západu postupujúci frontálny systém prinesie oteplenie a sneženie. Ranné teploty boli v rozmedzí od mínus osem do nula stupňov Celzia.