Oravská lesná železnica nepremáva. Dôvodom je plánovaná oprava trate

ORAVSKÁ LESNÁ – Oravská lesná železnica je od tohto týždňa dočasne zatvorená pre verejnosť. Dôvodom je dlhodobo plánovaná oprava trate. Potvrdila to riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

 

„Každý rok múzeum investuje finančné prostriedky z vlastných príjmov do údržby a opravy trate z dôvodu bezpečnosti. Práce prebiehajú po skončení sa hlavnej letnej turistickej sezóny. Po dôslednej obhliadke trate nezávislými odborníkmi si Oravské múzeum naplánovalo kompletnú výmenu zvršku trate v hornom úseku pri stanici Sedlo Beskyd,“ vysvetlila riaditeľka.

Na úseku dlhom 190 metrov odstránia opotrebované koľajnice a podvaly. Vymenia štrkové lôžko, do ktorého sa osadia nové koľajnice a podvaly. Súčasťou prác je aj úprava a vyčistenie odvodňovacích priepustov.

Ako dodala riaditeľka, pri prácach je nevyhnutné spĺňať požadované stavebné, technické a bezpečnostné normy, ktoré sú dôležité pri prevádzke železničnej dráhy. „Oprava trate na úzkorozchodnej železnici bude trvať jeden mesiac za normálnych klimatických podmienok,“ povedala Jagnešáková s tým, že práce ich vyjdú takmer na 100 000 bez DPH.

Oravská lesná železnica je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete. Pôvodne slúžila na zvážanie dreva, dnes patrí medzi turistické atrakcie Oravy. Vlaky Oravskej lesnej železnice odchádzajú na vyhliadkovú jazdu z údolnej stanice Tanečník. Nachádza sa neďaleko obce Oravská Lesná.

Viac o téme: oprava, Orava, Oravská Lesná, oravská železnica, trať

Súvisiace články