Regióny Žilina Ružomberok

Pamiatkovú rezerváciu Vlkolínec zvečnia na suvenírovej bankovke

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Lenka Krošláková

RUŽOMBEROK – Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec pri Ružomberku bude mať vlastnú suvenírovú eurobankovku v nominálnej hodnote nula eur. Záujemcovia ju môžu získať od soboty 29. mája v priestoroch v priestoroch Domu UNESCO vo Vlkolínci. Mesto Ružomberok o tom informovalo na oficiálnej webovej stránke.

 

“Samotná bankovka sa pripravovala viac ako rok. Jej motív zachytáva reálny pohľad na ulicu Vlkolínca lemovanú typicky horským usporiadaním drevených zrubových domčekov v svahovitom prostredí severného Slovenska. Vyobrazenie dreveničiek umocňuje vrch Sidorovo, ktorý sa týči nad Vlkolíncom ako jeho pomyselný strážca,” dodalo mesto.

Vlkolínec zapísali do Zoznamu UNESCO pred vyše štvrťstoročím v kolumbijskej Cartagene medzi prvými lokalitami zo Slovenska. Je súčasťou Ružomberka a leží v prírodnom amfiteátri na južnom úpätí veľkofatranského vrchu Sidorovo. Pôvodný názov je pravdepodobne odvodený od častého výskytu vlkov v zalesnenom horskom priestore, kde neskôr vznikla osada. Prvá písomná zmienka o Vlkolínci je z roku 1376.