Regióny Žilina Prešov Vysoké Tatry Starý Smokovec Jasná

Podmienky na lyžovanie sú na Slovensku ideálne. Najviac snehu je na Orave, Liptove a v Tatrách

Podmienky na lyžovanie sú výborné Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Podmienky na lyžovanie v Liptove sa po minulotýždňovom snežení výrazne zlepšili, potvrdila v stredu Katarína Šarafínová z liptovskej Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR). Uviedla, že výška snehovej pokrývky na lyžiarskych trasách sa pohybuje od 50 do 180 centimetrov na južnej strane Chopka. Skvalitnili sa aj podmienky na bežecké lyžovanie.

 

Na slovenských zjazdovkách je stabilná situácia, lyžiarske podmienky sú výborné a v prevádzke je okolo 90 lyžiarskych areálov. Za posledný týždeň bola sezóna spustená vo viacerých strediskách – napr. na Čertove v Javorníkoch, v Športcentre Oščadnica, v Nižnej Uhliskej, v Starej Myjave, v Bezovci alebo vo Fričkovciach. Podklad je upravený a premrznutý. Snehová vrstva sa pohybuje od 30 do 50 cm v spodných hodnotách, v maximách je na zjazdovkách od 50 do 80 cm snehu, no viaceré lokality už hlásia výšku snehu nad túto hranicu – napr. Vyšné Ružbachy, strediská v Ždiari, Čertovica, Štrbské Pleso, Mýto pod Ďumbierom, Jasná ako aj oravské areály Kubínska hoľa, Oravská Lesná, Ski Zábava – Hruštín a Roháče-Spálená. Sneh je prachový alebo zmrznutý. Cez týždeň je prevádzka vlekov prispôsobovaná počtu návštevníkov, počas víkendov je vo väčšine areálov k dispozícii od 80 % zariadení. Okolo 25 % stredísk ponúka aj večerné lyžovanie – buď každý deň alebo každú stredu, piatok a sobotu. Aj dnes lyžovačka pri slnečnom počasí, od piatka viac oblakov, v nedeľu sa majú nočné mrazy zmierniť, lyžiarske podmienky by to nemalo zatiaľ ohroziť.

“Jarné prázdniny na Slovensku začínajú už čoskoro a stav na lyžiarskych svahoch na Liptove je výborný. Minulotýždňová kalamita na severe Slovenska vytrápila najmä cestárov, ale pre milovníkov zimných športov je prísľubom najlepšej lyžovačky tejto zimnej sezóny,” zhodnotila Šarafínová. Na Liptove očakávajú, že lyžovačka v Nízkych Tatrách potrvá až do mája. “Jazdu vo voľnom teréne síce momentálne Horská záchranná služba neodporúča, ale počasie praje aj bežkárom,” podotkla Šarafínová. Podľa jej slov sa podarilo upraviť väčšinu zo 70 kilometrov oficiálnych bežeckých trás na Liptove. Doplnila, že najlepšie podmienky hlási Liptovská Kokava, Závažná Poruba, Jasná a Liptovský Mikuláš.