POZOR na CESTÁCH. Meteorológovia varuje pred tvorbou poľadovice i snehových jazykov a závejov

BRATISLAVA – V Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji sa môže tvoriť poľadovica. Môže byť rizikom v doprave, pri pohybe osôb či v infraštruktúre. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahu prvého stupňa.

 

Meteorológovia varujú aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov v Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa na nedeľu (19. 12.) a pondelok (20. 12.). V Žilinskom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji môže na horách, nad pásmom lesa, v sobotu a v nedeľu fúkať silný vietor. Ten môže dosiahnuť priemernú rýchlosť okolo 75 alebo krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 125 kilometrov za hodinu. Predstavuje to potenciálne nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo. Silný vietor môže fúkať v nedeľu aj v okrese Poprad, kde môže ojedinele dosiahnuť priemernú rýchlosť okolo 45 alebo krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Viac o téme: dážď, doprava, Košický kraj, meteorológovia, poľadovica, predpoveď počasia, Prešovský kraj, Slovenský hydrometeorologický ústav, sneh, záveje, Žilinský kraj

Súvisiace články