Regióny Žilina

POZOR! Vo vojenskom objekte Mokraď VIDELI MEDVEĎA!

Ilustračná fotografia. ZDROJ: fb starosta obce Nevoľné

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Potenciálny výskyt medveďa hnedého vo vojenskom objekte Mokraď pri Liptovskom Hrádku monitoruje zásahový tím. Informovala o tom komunikačná manažérka Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková.

 

Službukonajúci vojaci spozorovali začiatkom marca v areáli čerstvé stopy medveďa. “Keďže začali v lokalite budovať humanitárny tábor pre utečencov z Ukrajiny, zásahový tím požiadali o súčinnosť pre zaistenie bezpečnosti,” vysvetlila Bocková.

Z preventívnych dôvodov členovia zásahového tímu na mieste spravili obhliadku vojenského priestoru aj priľahlého okolia. Vytypovali lokality na umiestnenie fotopascí, ktoré pravidelne kontrolujú. “V širšom okolí ani priamo vo vojenskom objekte sme nezaznamenali stopy ani iné pobytové znaky medveďa hnedého,” skonštatoval Michal Haring zo zásahového tímu. V areáli aktuálne robia intenzívny monitoring a po dohode s vedúcimi pracovníkmi objektu prijali preventívne opatrenia.

Komunikačná manažérka Štátnej ochrany prírody ubezpečila, že bezpečnosť približne 200 utečencov umiestnených v Mokradi je pre zásahový tím prioritou. “V prípade výskytu medveďa v blízkosti tábora nás budú pracovníci vojenského priestoru bezodkladne kontaktovať,” dodal Haring.