Regióny Žilina

POZOR Zvýšené riziko pádu lavín bude popoludní vo Fatrách aj Nízkych Tatrách

Ilustračné foto. Zdroj: FB Horská záchranná služba

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – V pohorí Nízkych Tatier platí počas celého piatka zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní sa k Nízkym Tatrám pridajú aj Veľká a Malá Fatra. Vo Vysokých a Západných Tatrách naďalej pretrváva druhý stupeň lavínového nebezpečenstva, to znamená mierne. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínového nebezpečenstva Horskej záchrannej služby.

 

Od 1700 metrov nad morom je hlavným problémom vetrom previaty sneh. Ten na záveterných svahoch, miestami pod sedlami, skalnými stenami a v strmých žľaboch vytvoril nafúkané dosky rôznej tvrdosti. “Ich uvoľnenie je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení. Nebezpečné sú najmä južné, juhovýchodné a východné orientácie,” priblížil Beťko.

Ďalším lavínovým problémom je mokrý sneh. “Snehová pokrývka je vplyvom dažďa premočená po kritickú vrstvu v niektorých prípadoch až po zem. Tu hrozí uvoľnenie lavín už pri malom dodatočnom zaťažení na všetkých orientáciách,” poznamenal Beťko. Dodal, že očakávajú samovoľné stredné, ojedinele až veľké lavíny z mokrého snehu.

Od rána je na horách prevažne malá, postupne zväčšená oblačnosť. Popoludní sa očakáva postupne oblačné až zamračené počasie a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, v polohách od 1700 metrov nad morom sneženie. Vo vysokých polohách teplota dosiahne plus tri až mínus štyri stupne Celzia.