Regióny Žilina Liptovský Hrádok

Pre oblasť Tatier je vyhlásená zvýšená lavínová hrozba

Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Pre oblasť Vysokých a Nízkych Tatier je nad hranicou 1700 metrov nad morom vyhlásený zvýšený, tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Pod touto hranicou a v Západných Tatrách i Veľkej a Malej Fatre platí mierna lavínová hrozba, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

“Silný vietor previal nový sneh na záveterné svahy všetkých orientácií. Vytvorili sa tu nebezpečné snehové dosky, vankúše a na hrebeňoch preveje. Tieto nebezpečné snehové útvary je možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení,” konkretizoval Buliak. Vyskytnúť sa môžu aj malé a stredne veľké spontánne lavíny.

Najviac snehu sa nachádza na východných stranách pohorí. “V miestach, kde prechádzal sneh z dažďa do sneženia, sa v profile nachádza veľmi nestabilná vrstva krúpkov, ktorá znižuje súdržnosť snehovej pokrývky,” upozornil Buliak.

Ráno bolo na horách zamračené počasie so silným vetrom severných až severozápadných smerov. Od skorého rána začalo silno snežiť, v najvyšších polohách pripadlo do 20 centimetrov nového suchého prachového snehu. Teplota sa pohybovala od mínus 14 na vrcholoch hôr po mínus tri stupne Celzia na podhorí.