Regióny Žilina Top

PREKLIATA roklina! Zobrala ŽIVOT 4 ľuďom: Desivé DETAILY tragédií

Ilustračná foto. Wikimedia Commons

VRÁTNA DOLINA – Tragická udalosť sa stala v sobotu 27. mája 2023. Na túru po slovenskej prírode zo Zbojníckeho chodníka v Tiesňavách vo Vrátnej doline sa vybrala matka s tromi malými deťmi. Nikto netušil, že svoje deti uvidí poslednýkrát. Matka spadla totiž do hlbokej rokliny. Tragické udalosti sú na danom mieste pravidelnejšie, ako by sa čakalo. 

 

Tragická udalosť sa stala zo Zbojníckeho prírodného chodníka v Malej Fatre.  V sobotu 27. mája 2023 kontaktoval slovenský turista tiesňovú linku 112. Nachádzal sa totiž na spomenutom chodníku, kde sa tragická udalosť odohrala. V Tiesňavách vo Vrátnej doline spadla žena do rokliny a už nereagovala. Celú tragickú udalosť videli na vlastné oči jej tri maloleté deti vo veku 4, 7 a 8 rokov. Z miesta činu ich neskôr zobrala polícia.

Pozemní záchranári HZS z oblastného strediska Malá Fatra takmer okamžite smerovali na miesto udalosti. Zo Žiliny bol dokonca vyslaný aj vrtuľník s lekárkou. Pozemná skupina horských záchranárov vykonala v exponovanom teréne spust za pomoci lán Dyneema. Horská záchranná služba na sociálnej sieti konštatovala: “Ako sa na mieste ukázalo, 38-ročná Slovenka utrpela zranenia nezlučiteľné so životom. Jej telo bolo nabalené a transportované za pomoci rakúskeho vozíka ku ceste, kde sa dostavila k obhliadke aj lekárka VZZS. Následne bolo transportované ku domu HZS v Štefanovej.”

Čo sa na turistickom chodníku konkrétne stalo, je zatiaľ iba predmetom úvah. Jedna z verzií, ktorú zverejnila TV Markíza je, že sa matkino najmenšie dieťa potklo. Ona ho chcela rýchlo podržať, no sama sa nešťastne šmykla a nasledoval pád, ktorý už neprežila. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Zuzana Šefčíková nám uviedla: “V predmetnej veci poverený príslušník Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Obhliadajúci lekár s cieľom zistenia presnej príčiny smrti nariadil vykonať pitvu. Tri maloleté deti boli odovzdané rodinných príslušníkom.”

Smrť si na tomto mieste zobrala aj ďalších troch ľudí

Roklina vo Vratnej doline si do svojich útrob nezobrala svoju prvú obeť. Ľudia sa sociálnych sieťach informujú, že za posledných 5 rokov je to už tretí človek, ktorý v nej spadol a zomrel. A majú pravdu.

Pred rokom na tom mieste tragicky zahynul len 15-ročný Jakub, ktorý tam bol na túre so svojimi rodičmi. “Na miesto udalosti okamžite vyslali záchranári HZS z Oblastného strediska Malá Fatra a v krátkom čase našli spadnutého chlapca. Žiaľ, po páde z výšky približne 80 metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom,” uviedla HZS. Jurko sa pošmykol a jeho otčim ho už nestihol zachytiť.

Na Zbojníckom chodníku v roku 2019 zahynula aj 53-ročná poľská turistka, ktorá na danom mieste spadla z neznámych príčin. Horská záchranná služba vtedy uviedla: “Žiaľ, turistka utrpela pri páde dlhom niekoľko desiatok metrov zranenia nezlučiteľné so životom. Následne záchranári HZS transportovali pomocou nosidiel Kong a terénneho auta telesné pozostatky do Štefanovej, kde ich odovzdali privolanej pohrebnej službe a príslušníkom PZ SR.”

Vo Vrátnej doline v roku 2019 tragicky skonal aj profesionálny 37-ročný snoubordista Michal. Legendu snoubordingu Michala “Pabla” Pauloviča pri lyžovaní v neznámom teréne zasypala lavína. S jeho hľadaním vtedy pomáhali aj jeho kamaráti.

“Medzitým sa kamarátom podarilo zasypaného nájsť a vyhrabať spod snehu. Muž bol v bezvedomí, bola potrebná okamžitá resuscitácia, ktorú vykonávali do príchodu horských záchranárov. Záchranári pokračovali v oživovaní naďalej, no napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa 37-ročného muža slovenskej národnosti nepodarilo zachrániť. Záchranári následne telesné pozostatky nebohého muža nabalili a za pomoci lanovej techniky transportovali do doliny,” uviedla Horská záchranná služba na sociálnej sieti.