Regióny Žilina

Pri obci Liptovské Revúce museli zastreliť problémového medveďa

Pri obci Liptovské Revúce odstránili problémového medveďa. ZDROJ: TASR/AP

LIPTOVSKÉ REVÚCE – Pri obci Liptovské Revúce v okrese Ružomberok odstránili v stredu problémového medveďa. Podľa informácií odboru komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR ide o druhý ochranný odstrel problémového jedinca v tomto roku a celkovo o ôsmeho odstráneného medveďa.

 

Medveďa odstránili na základe dohody o spolupráci pri manažmente medveďa hnedého medzi Štátnou ochranou prírody SR a poľovníckym združením PZ Suchá Zelenô. “Synantropný štvorročný samec opakovane navštevoval intravilán obce, najmä v časti Vyšné Revúce. V okolí lokality Pilná spôsoboval škody a svojím správaním opakovane ohrozoval miestnych obyvateľov. Navštevoval záhrady rodinných domov, spôsoboval škody na ovocných drevinách, zelenine a v niekoľkých prípadoch zničil aj včelstvá, poškodil ohradníky a oplotenia,” uviedol odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Západ Štátnej ochrany prírody SR problémového medveďa identifikoval na základe množstva kamerových záznamov o jeho pohybe v obci. “Všetky použité metódy averznej terapie u predmetného jedinca boli neúčinné. Jeho správanie po monitorovaní vyhodnotili ako preukázateľné a reálne riziko ohrozenia zdravia a života ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v predmetných lokalitách,” dodal odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody.