Regióny Žilina

Problém s diviakmi majú viaceré žilinské mestské časti. Dôvodom je kŕmenie zvery

Zdroj: TASR / Peter Ďurčo

ŽILINA – Mestská časť Hájik má už niekoľko rokov problémy s diviačou zverou. Ľudia zvieratá kŕmia, alebo diviaky vyjedajú zvyšky pri kontajneroch. Primátor mesta Žilina Peter Fiabáne chce problém riešiť vybudovaním polopodzemných kontajnerov, uzamykateľných kontajnerových stojísk, čistením porastov, a tiež odchytom diviakov. O celej situácií informoval na štvrtkovom stretnutí s občanmi.

 

„Mestské zastupiteľstvo schválilo urbáru dotáciu vo výške 20-tisíc eur na vyčistenie porastu medzi Hájikom, Závodím a Bánovou,“ informoval primátor. Chce predísť tomu, aby sa diviačia zver zdržovala na podobných miestach. Podľa poslanca za Hájik Jána Ničíka je najväčším problémom diviačica so štyrmi mladými, ktorá stratila plachosť a chodí do stredu sídliska aj za bieleho dňa.

Problém však majú aj v mestských častiach Bánová a Závodie, kde začali zvieratá ľuďom ničiť ploty, chodia im do záhrad a ničia úrodu. „Keď dajú ľudia v pondelok večer von koše, aby smetiari v utorok odpad z nich zlikvidovali, nájdu kontajnery zvalené a smeti po celej ulici,“ vyjadril sa pre SITA poslanec mestskej časti Bánová, Závodie a Žilinská Lehota Denis Cáder. Ako dodal, zver nemôžu strieľať pre to, že sa nachádza v obytnej časti, a ohrození sú tak obyvatelia. Vedúci odboru životného prostredia v Žiline Andrej Vidra hovorí, že problém budú riešiť odchytom zvierat. Povolenie očakávajú do troch týždňov.

Podľa náčelníka Mestskej polície Žilina Petra Mišejku sú na sídlisku Hájik posilnené hliadky popoludní, podvečer a v noci. „Na konkrétnom mieste upozorňuje hliadka obyvateľov, aby sa vyhli nebezpečenstvu,“ dodáva náčelník.